Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. Interweniowały siły NATO

Przechwycenia dokonały polskie i niemieckie odrzutowce w ramach misji NATO (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Polskie odrzutowce F-16 przechwyciły 19 stycznia nad Bałtykiem rosyjski samolot rozpoznawczy SU-24MR. Z odrzutowcem nie było kontaktu radiowego, nie miał też włączonego transpondera. Z kolei trzy dni wcześniej siły NATO przechwyciły IŁ-20, który również należał do rosyjskich ził zbrojnych.

Dwa bombowce zderzyły się w powietrzu. Wcześniej zniknęły z radarów

Na rosyjskim Dalekim Wschodzie znikły z radarów dwa wielozadaniowe bombowce Su-34; maszyny zderzyły się w powietrzu – poinformował resort obrony...

zobacz więcej

16 i 19 stycznia maszyny rosyjskich sił powietrznych – kolejno IŁ-20 i SU-24MR naruszyły międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem. W obu przypadkach z samolotami nie było kontaktu radiowego; nie miały też włączonych transponderów – poinformował ministerstwo obrony Litwy.

Pierwszego przechwycenia dokonały myśliwce niemieckie, kolejnego polskie „Jastrzębie”, biorące w zmianie PKW Orlik. – Polskie myśliwce przechwyciły samolot Federacji Rosyjskiej. Piloci zrobili zdjęcia, sprawdzili charakter jego misji i po wykonaniu zadania samoloty wróciły miejsca dyslokacji – poinformował portal polska-zbrojna.pl ppłk Adam Kalinowski, dowódca PKW Orlik.

Oba przechwycenia polegały na identyfikacji samolotów oraz odeksortowaniu ich do granicy z Rosją. Jak poinformowano, zarówno IŁ-20, jak i SU-20MR zmierzały do rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego.

źródło:
Zobacz więcej