Kim Dzong Un zadowolony z wyniku rozmów w Waszyngtonie

Rozmowy w Waszyngtonie miały miejsce cztery dni temu (fot. REUTERS/KCNA)

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un jest usatysfakcjonowany wynikiem ostatnich rozmów północnokoreańskiej delegacji, które niedawno miały miejsce w Waszyngtonie – poinformowała agencja prasowa KCNA. Przywódca reżimu wyraził także zadowolenie z treści listu, otrzymanego od prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wenezuela: Lider opozycji ogłosił się tymczasowym prezydentem

Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Prezydent USA Donald Trump...

zobacz więcej

Rozmowy w Waszyngtonie miały miejsce cztery dni temu. Północnokoreańska delegacja, na czele której stał Kim Jong Czol, jeden z najbliższych współpracowników Kim Dzong Una, spotkała się w Białym Domu z Donaldem Trumpem, a następnie z amerykańskim sekretarzem stanu Mikem Pompeo.

Tematem obu dyskusji była organizacja drugiego spotkania Kim Dzong Una z Trumpem.

„Kim Dzong Un oświadczył, że wierzy w pozytywny sposób myślenia prezydenta Trumpa i czeka z cierpliwością oraz w dobrej wierze, aby wraz z USA krok po kroku posuwać się naprzód w kierunku celu, do którego dążą oba kraje - Korea Północnej i Stany Zjednoczone” – podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Po spotkaniu Kim Jong Czola z Trumpem rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że USA czynią postępy w rozmowach z Koreą Płn. na temat denuklearyzacji, ale utrzymują sankcje wobec tego kraju. Wyjaśniła także, iż Trump planuje przeprowadzenie drugiego spotkania na szczycie z Kim Dzong Unem pod koniec lutego. Miejsce tego spotkania ma zostać podane w późniejszym terminie.

Po spotkaniu Pompeo z Kim Jong Czolem Departament Stanu poinformował, że rozmowy były owocne, a następnie doszło do „produktywnej” dyskusji na poziomie roboczym dyplomatów obu krajów.

Podczas pierwszego szczytu w Singapurze, który odbył się 12 czerwca zeszłego roku, Kim Dzong Un wyraził gotowość do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego kraju.

Jak dotąd nie ogłoszono jednak konkretnego grafiku denuklearyzacji.

źródło:

Zobacz więcej