Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Ratusz warszawski drastycznie obciął budżet instytucji kultury

Cięcia dotkną większość miejskich instytucji kultury, między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego (fot. fb/1944pl)

Komisja Kultury Rady Warszawy głosami Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej, przy sprzeciwie radnych Prawa i Sprawiedliwości, opowiedziała się za znacznym obniżeniem wydatków na kulturę. Dyrektorom miejskich instytucji radni PO-KO proponują, by znaleźli sobie sponsorów. – W trakcie kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski obiecywał, że kultura będzie jego priorytetem – przypomina w rozmowie z portalem tvp.info radny Piotr Mazurek.

Kaleta: Trzaskowski obiecywał darmowe żłobki. Nie zrealizuje tego

Rafał Trzaskowski przed swoją prezydenturą obiecywał warszawiakom, że ich dzieci będą miały zapewnione darmowe żłobki. Obiecywał ponadto, że miasto...

zobacz więcej

Ostatecznie Komisja Kultury i Promocji Miasta Rady Warszawy opowiedziała się za obniżeniem budżetu na kulturę o niemal 50 mln zł, a więc o blisko jedną dziesiątą – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info wiceprzewodniczący komisji, Piotr Mazurek.

Jak informuje radny PiS, początkowo planowano jeszcze wyższe cięcia, sięgające jednej trzeciej całego budżetu na kulturę. Ostatecznie z części z nich zrezygnowano w wyniku apeli przedstawicieli dotkniętych oszczędnościami instytucji. Mimo to większość z nich i tak poniesie znaczne straty.

– Niestety spotkali się oni ze ścianą ze strony radnych PO-KO. Radni, głównie radne tej formacji, doradzały dyrektorom takich instytucji, by zwracali się do podmiotów prywatnych, była też mowa o fundacjach zagranicznych, oczywiście o Ministerstwie Kultury i korzystaniu środków rządowych – mówi nasz rozmówca.

– W tej chwili rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy przeznacza 1 proc. budżetu na kulturę, co było obietnicą zawartą w Pakcie dla Kultury Donalda Tuska, czego Tusk nie wypełnił, a nasz rząd – tak. Również Rafał Trzaskowski w czasie kampanii w Warszawie obiecywał, że kultura będzie dla niego bardzo ważna – przypomina radny Mazurek.

– Ostatecznie wszyscy przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zagłosowali za przyjęciem tych cięć w wersji zaproponowanej przez władze miasta. Myśmy oczywiście byli przeciw jako Prawo i Sprawiedliwość – informuje radny.

Warszawski ratusz chce wprowadzenia karty LGBT+. PiS: Zajmujecie się ideologią

Na jednej z najbliższych sesji Rady Warszawy stołeczny Ratusz chce zaprezentować założenia karty LGBT+, która zakłada wsparcie między innymi dla...

zobacz więcej

– Dom Spotkań z Historią, który w 2018 r. miał budżet około 9,7 mln zł, w tym roku otrzyma 5,6 mln, Muzeum Powstania Warszawskiego straci 600 tys. zł, poszczególne teatry, mając zwykle budżety po 2 do 7 mln zł, tracą po kilkaset tysięcy lub milion. Cięcia dotknęły Muzeum Warszawy, Muzeum Żydów Polskich, Centrum Myśli Jana Pawła II i szereg innych instytucji – wylicza Piotr Mazurek.

Pytany o przyczyny takich decyzji władz Warszawy nasz rozmówca wyjaśnił, że Ratusz tłumaczy cięcia kosztami związanymi z reformą edukacji. Wskazuje jednak, że spore wydatki samorząd będzie musiał ponieść w związku z realizacją karty LGBT Plus.

– To są koszty budowy hotelu dla osób LGBT, stworzenia i utrzymania biura pełnomocnika, różne tramwaje różnorodności, które psują się w pierwszym dniu kursowania i tak dalej – wyliczył radny PiS.

źródło:
Zobacz więcej