RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MSZ: Nie ma podstaw do odwołania konsula Kowalskiego

Władze w Oslo chcą, by Polska odwołała konsula, który pomaga polskim rodzinom prześladowanym przez norweski urząd ds. dzieci (fot. Tony Marshall - EMPICS/PA Images via Getty Images)

– Pracę konsula Kowalskiego oceniamy jednoznacznie pozytywnie. Trudno komentować takie medialne enuncjacje – mówi w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, proszony o komentarz do informacji norweskiej telewizji. Stacja TV2, powołując się na tamtejszy MSZ poinformowała, że konsul RP w Oslo Sławomir Kowalski może zostać uznany za persona non grata.

Norweskie MSZ wydala polskiego konsula. Walczył o prawa dzieci

Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Polski...

zobacz więcej

– Nie chciałbym spekulować, bo domeną dyplomacji nie są spekulacje tylko działania w określonym czasie i w określonym kontekście – powiedział portalowi tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk odnosząc się do tych informacji.

– Pracę konsula Kowalskiego oceniamy jednoznacznie pozytywnie. Nie widzimy żadnych podstaw do tego, by przed upływem jego kadencji, co nastąpi latem tego roku, miał wracać do kraju – dodał nasz rozmówca.

Pytany o możliwość wydłużenia kadencji konsula Sławomira Kowalskiego Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśnił, że kadencja ta już została przedłużona, zaś wielokrotnego wydłużania kadencji się nie praktykuje.

– Niewątpliwie jego potencjał będziemy w stanie zagospodarować czy to w centrali, czy to na innej placówce. To już będzie decyzja ministra spraw zagranicznych – tłumaczył wiceszef resortu.

Największa norweska telewizja komercyjna, TV2, poinformowała na swoim portalu internetowym o możliwości uznania konsula RP Sławomira Kowalskiego za persona non grata na terenie Norwegii, „gdyby Polska nie spełniła norweskiego żądania” i nie odwołała konsula z placówki.

Uciekła do Polski przed urzędem ds. dzieci. MSZ daje azyl Silje Garmo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych udzieliło Silje Garmo i jej córeczce Eirze azylu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z powodu naruszenia jej...

zobacz więcej

Sławomir Kowalski „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych” został w plebiscycie MSZ uznany za najlepszego polskiego konsula roku 2016.

Dyplomata udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski urząd ochrony dzieci.

Działalność tego urzędu została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz polski Urząd do spraw Cudzoziemców.

źródło:
Zobacz więcej