RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy Jork legalizuje aborcję do końca ciąży. Kontrowersyjna iluminacja

Most Kościuszki i One World Trade Center podświetlono na polecenie gubernatora (fot. TT/Ryan Saavedra‏/William Collier‏)

Mimo licznych protestów parlament stanu Nowy Jork przyjął ustawę liberalizującą prawo aborcyjne. Żeby uczcić to wydarzenie gubernator stanu nakazał, by budynek One World Trade Center i Most Kościuszki zostały podświetlone na różowo.

„W 2018 roku zabito 42 mln dzieci”. Aborcja w statystykach WHO

Aborcja była główną przyczyną śmierci na świecie w 2018 roku – informuje Katolicka Agencja Informacyjna, cytując portal worldometers.info. –...

zobacz więcej

Ustawa podpisana przez gubernatora Andrew Cuomo, członka Partii Demokratycznej, przewiduje możliwość zabijania dzieci nawet w końcowym etapie ciąży. Jednocześnie wykreślono aborcję z kodeksu karnego. Wcześniej za jej przeprowadzanie groziło nawet siedem lat więzienia.

Nowe przepisy wskazują, że „każdy człowiek ma fundamentalne prawo, by wybrać lub odmówić antykoncepcji lub sterylizacji. Każdy, kto zajdzie w ciążę, ma fundamentalne prawo do decyzji o donoszeniu ciąży do końca, urodzenia dziecka lub dokonania aborcji”.

Zmienione prawo przewiduje, że licencjonowany praktyk służby zdrowia będzie mógł dokonać aborcji w ciągu początkowych 24 tygodni od poczęcia, jeśli uzna to za wskazane. W późniejszym okresie aborcja będzie niezbędna, gdy w ocenie medyka, niekoniecznie lekarza, dojdzie do zagrożenia dla życia i zdrowia matki lub jeśli płód nie będzie zdolny do życia.

Po przyjęciu ustawy budynek One World Trade Center został podświetlony na różowo, w kolorze często wykorzystywanym przez organizacje feministyczne promujące aborcję.

źródło:
Zobacz więcej