RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Die Welt”: Niemcy powinny wziąć udział w konferencji bliskowschodniej w Warszawie

„Konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie jest skierowana przeciwko żadnym państwom. Wszystkie kraje UE są na nią zaproszone” (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)
„Konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie jest skierowana przeciwko żadnym państwom. Wszystkie kraje UE są na nią zaproszone” (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)

Dziennik „Die Welt” apeluje w środę do szefa niemieckiego MSZ, by wziął udział w konferencji poświęconej Bliskiemu Wschodowi. Odbędzie się ona 13-14 lutego w Warszawie i ma doprowadzić do zbliżenia stanowisk USA i UE w sprawie Iranu.

„Polska jest dobrym miejscem na konferencję o Bliskim Wschodzie”

Polska jest dobrym miejscem na konferencję o Bliskim Wschodzie, bo jest neutralna w tej kwestii – oceniła w rozmowie „Rzeczpospolitą” ambasador...

zobacz więcej

„Kraj, który deklaruje, że bezpieczeństwo Izraela jest dla niego kwestią racji stanu (czyli Niemcy – dop. red.), musi popierać konferencję w Warszawie. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas powinien wziąć w niej udział. I zabrać ze sobą (szefową unijnej dyplomacji) Federicę Mogherini” – pisze publicysta „Die Welt” Alan Posener.

„Kilka dni przed rocznicą wyzwolenia Auschwitz Iran znów pokazał swoje brzydkie antysemickie oblicze. Polska i sekretarz stanu USA zapraszają do wypracowania strategii przeciwko reżimowi w Teheranie. Maas powinien odpowiedzieć na to wezwanie” – przekonuje.

Polityka administracji Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie jest tak samo chaotyczna i niekonsekwentna jak jego poprzednika Baracka Obamy – uważa komentator. Pojawiają się w niej jednak zarysy strategii. Iran jest uznawany za główny czynnik destabilizujący w regionie. Waszyngton wspiera kraje arabskie przeciwko Teheranowi. Ma też nadzieję, że z wspólny opór Arabów i Izraela przeciwko irańskim mocarstwowym zakusom będzie impulsem do deeskalacji konfliktu w Palestynie.

„Jest to realistyczna strategia oparta na właściwej analizie. Jeśli USA nie udaje się jej w dostatecznym stopniu zrealizować, to tylko dlatego, że narcyz z Białym Domu nie ma najmniejszego pojęcia o multilateralnym działaniu i woli podejmować atrakcyjne medialnie samodzielne decyzje” – pisze Posener. „Tym bardziej należy się cieszyć, że szef amerykańskiej dyplomacji i Polska zapraszają do Warszawy na konferencję bliskowschodnią, która ma przede wszystkim wypracować strategie przeciwko Iranowi” – dodaje.

Stąd do przewidzenia była dla Posenera wściekłość Teheranu i bojkot konferencji przez Kreml. „Jednak to, że Federica Mogherini dezawuuje członka UE, Polskę, i oświadcza, że jej udział jest »wysoce nieprawdopodobny«, jest niezrozumiałe” – konkluduje publicysta „Die Welt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej