RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Salvini: Oby Francuzi nie zagłosowali na partię Macrona w wyborach do PE

Prezydent Francji „dużo mówi, ale niewiele robi” – uważa wicepremier Włoch (fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)
Prezydent Francji „dużo mówi, ale niewiele robi” – uważa wicepremier Włoch (fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini powiedział w środę, że ma nadzieję, iż w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Francuzi nie zagłosują na partię prezydenta swojego kraju Emmanuela Macrona, Republiko Naprzód! (LREM).

Włoski rząd poparł „żółte kamizelki”. Paryż reaguje

– Nie jestem pewna, czy interesowanie się „żółtymi kamizelkami” ma cokolwiek wspólnego z dobrobytem narodu Włoch – powiedziała minister ds....

zobacz więcej

Macron „dużo mówi, ale niewiele robi”, „udziela lekcji wspaniałomyślności, a potem odsyła tysiące migrantów z granicy z Włochami” – powiedział Salvini, szef prawicowej partii Liga w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Wyraził nadzieję, że w wyborach europejskich Francuzi „dadzą nauczkę swojemu strasznemu prezydentowi”.

Salvini zapewnił też, że nie martwi się, iż spór między LREM a rządzącymi we Włoszech Ligą i antyestablishmentowym Ruchem Pięciu Gwiazd zaszkodzi podejmowanym przez rząd włoski wysiłkom na rzecz uratowania linii lotniczych Alitalia, które borykają się z trudnościami finansowymi.

Włoska prasa podawała wcześniej, że francusko-holenderski przewoźnik Air France-KLM prowadzi rozmowy z władzami w Rzymie w sprawie wykupienia pakietu akcji Alitalii.

Jak zauważa agencja dpa, na odpowiedź Paryża na słowa Salviniego nie trzeba było długo czekać. Minister ds. europejskich Nathalie Loiseau napisała na Twitterze, że Francuzi wypowiedzieli się już w ostatnich wyborach prezydenckich, głosując przeciw kandydatce Frontu Narodowego (dziś Zjednoczenie Narodowe) Marine Le Pen, a za Macronem.

Salvini: Żaden statek z migrantami nie zostanie wpuszczony do włoskich portów

Wicepremier Włoch i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini powiedział, że żaden zagraniczny statek z migrantami nie zostanie wpuszczony do...

zobacz więcej

– Matteo Salvini obraża Francuzów. Co z tego mają Włosi? Nic. Czy to coś zmienia w sytuacji we Francji? Nie – skwitowała Loiseau wypowiedź włoskiego polityka.

Relacje między Francją i Włochami znacząco pogorszyły się, odkąd w zeszłym roku do władzy w Rzymie doszły Liga i Ruch Pięciu Gwiazd, które potem zaczęły atakować LREM Macrona.

W ostatnim czasie napięcie w relacjach podsycił drugi wicepremier Włoch, przywódca Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio, który zarzucił Francji, że de facto nadal ma kolonie w Afryce, korzysta na panującej tam biedzie i w rezultacie sama napędza migrację z tego kontynentu do Europy.

Tylko swoim „afrykańskim koloniom” Francja zawdzięcza swoją pozycję w światowej gospodarce – powiedział Di Maio w niedzielę.

Według prasy dzień później włoska ambasador w Paryżu została wezwana do francuskiego MSZ w związku z tą wypowiedzią.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej