Szansa na wcześniejsze wykrycie alzheimera? „Przyglądaliśmy się śmierci neuronów”

Oporne na rozkład białko z surowicy można wykorzystać do wczesnego i precyzyjnego monitorowania postępów choroby (fot. Pixabay/ColiN00B)

Wciąż nie ma skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera, ale jest szansa, że to się wkrótce zmieni. Niemieccy naukowcy wykazali, że oporne na rozkład białko z surowicy można wykorzystać do wczesnego i precyzyjnego monitorowania postępów choroby, wiadomo bowiem, że mózg zaczyna się zmieniać, a neurony ulegają powolnej degradacji na wiele lat przed pojawieniem się objawów choroby.

Ważne odkrycie dla leczenia Alzheimera. Łatwiej wykryć patologiczne białko

Dzięki zastosowaniu nowego znacznika w badaniu PET można będzie wykrywać charakterystyczne dla Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych...

zobacz więcej

– Fakt, że nadal nie ma skutecznej metody leczenia alzheimera, jest po części skutkiem tego, że obecne terapie są rozpoczynane zbyt późno – przekonuje Mathias Jucker z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych (DZNE).

Serwis KopalniaWiedzy.pl zwrócił uwagę, że testy z krwi nadają się do monitoringu/skryningu choroby Alzheimera lepiej od drogich badań obrazowych. Wprawdzie ostatnio poczyniono postępy w tym zakresie, ale większość proponowanych rozwiązań bazuje na amyloidzie. Zespół Juckera poszedł inną drogą. – Nasz test nie skupiał się na amyloidzie, ale na tym, co on robi z mózgiem, czyli na neurodegeneracji. Innymi słowy, przyglądaliśmy się śmierci neuronów – tłumaczy.

We krwi można wykryć resztki obumarłych komórek mózgowych. – Zwykle jednak białka te szybko się we krwi rozkładają i dlatego nie mogą być markerami chorób neurodegeneracyjnych. Wyjątkiem jest drobny fragment tzw. neurofilamentu, który jest zaskakująco oporny na degradację – dodaje ekspert.

Naukowcy wykazali, że neurofilament akumuluje się we krwi długo przed początkiem objawów klinicznych choroby Alzheimera. Oprócz tego bardzo precyzyjnie odzwierciedla jej przebieg i umożliwia wnioskowanie o rokowaniach.

źródło:
Zobacz więcej