Państwo Islamskie w USA. Terroryści planowali zamach

Zatrzymani usłyszeli zarzuty (fot. Pixabay/PeterKraayvanger)

Na lotnisku w Grand Rapids w amerykańskim stanie Michigan zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego. Wszyscy usłyszeli zarzuty dotyczące wspierania tak zwanego Państwa Islamskiego.

11 ofiar ataku na synagogę w USA. Prezydent Trump uda się do Pittsburgha

W sobotnim ataku na synagogę w Pittsburghu śmierć poniosło 11 osób, a sześć jest rannych – podało FBI. Sprawca jest ranny i przebywa w szpitalu....

zobacz więcej

Mężczyźni w wieku od 20 do 26 lat są obywatelami Stanów Zjednoczonych pochodzenia kenijskiego. Dwaj z nich to bracia, a trzeci – ich kuzyn.

Do zatrzymania na lotnisku doszło w poniedziałek – po tym, jak służby odkryły w internecie nagranie, na którym mężczyźni deklarują swoją lojalność wobec terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie i omawiają plany ewentualnego ataku z użyciem samochodu na terytorium USA.

W Stanach Zjednoczonych doszło do co najmniej dwóch zamachów, których sprawcy mieli powiązania bądź inspirowali się działaniami islamskich ekstremistów. To m.in. strzelanina w klubie dla gejów w Orlando w czerwcu 2016 roku, w której zginęło 50 osób. Jej sprawca był powiązany z Państwem Islamskim. Jeden z dwóch zamachowców z San Bernardino, którzy w grudniu 2015 roku zastrzelili 14 osób, utrzymywał natomiast kontakty z islamskimi ugrupowaniami, w tym ze związanym z Al-Kaidą syryjskim Frontem Al-Nusra.

źródło:
Zobacz więcej