Wójt usłyszał zarzuty znęcania się nad rodziną i znieważenia strażaków

Wójt z zarzutami chwali się, że w jego gminie powstaje więzienie (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Zarzuty znęcania się nad rodziną i znieważenia funkcjonariuszy publicznych usłyszał wójt gminy Żelazków 60-letni Sylwiusz J. – informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. Wójt usłyszał łącznie trzy zarzuty.

Sąd: adwokat oskarżony o znęcanie się nad żoną zostanie na wolności

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował w piątek, że adwokat oskarżony o znęcanie się nad niepełnosprawną żoną nie wróci do aresztu. Jest objęty...

zobacz więcej

– Pierwsze dwa dotyczą znęcania się nad rodziną w okresie między sierpniem 2018 r. a 20 stycznia 2019 r. Trzeci dotyczy zachowania z 14 stycznia, polegającego na znieważeniu funkcjonariuszy publicznych w osobach strażaków z PSP w Kaliszu – sprecyzował rzecznik prasowy ostrowskiej prokuratury, Maciej Meler.

Oficer prasowy komendy policji w Kaliszu, Anna Jaworska-Wojnicz, dodała, że 20 stycznia wieczorem funkcjonariusze zostali powiadomieni o awanturze domowej.

– 60-letni mężczyzna kierował wobec członków rodziny groźny karalne, za co został zatrzymany i przewieziony do policyjnej izby zatrzymań w Ostrowie Wlkp. – powiedziała rzecznik.

Sylwiusz J. ma założoną tzw. niebieską kartę, co policja interpretuje jako sygnał, że w domu dochodzi do przemocy.

Kwestię znieważenia strażaków w dniu 14 stycznia 2019 r. wyjaśnił rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, Szymon Zieliński.

– W nocy o godz. 3.12 z Poznania z numeru alarmowego 112 otrzymaliśmy zgłoszenie o wypadku drogowym. Zgłaszający twierdził, że nieznany sprawca uderzył samochodem w jego dom – poinformował Zieliński.

Umorzyła postępowanie w sprawie bitego dziecka. Jest postępowanie dyscyplinarne

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego w Rzeszowie zdecydował o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec jednej z dwóch...

zobacz więcej

– Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały wysłane dwa zastępy z państwowej i jeden z ochotniczej straży pożarnej. Na miejscu okazało się, żadnego wypadku nie było, natomiast mężczyzna był agresywny i używał pod adresem strażaków wulgarnych słów – dodał rzecznik. Na miejsce zdarzenia przyjechały wówczas także policja i pogotowie ratunkowe.

Wobec wójta Żelazkowa prokurator zastosował dozór policji, polegający na dwukrotnym stawiennictwu w tygodniu w komendzie kaliskiej policji, nakaz opuszczenia domu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi, wpłatę 10 tys. zł tytułem poręczenia majątkowego i zakaz opuszczania kraju.

Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia, które będą podlegały dalszej weryfikacji.

Wójt Żelazkowa już wcześniej był karany. W październiku 2017 r. został skazany za udzielenie ślubu pod wpływem alkoholu. Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał wówczas, że Sylwiusz J. nie dopełnił obowiązków służbowych, działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego i wymierzył mu 5 tys. zł grzywny.

80-latek znęcał się nad żoną i groził wójtowi. Pod łóżkiem trzymał karabin i granat bojowy

Za nielegalne posiadanie broni i materiałów wybuchowych, a także groźby pod adresem wójta oraz członków swojej rodziny odpowie 80-letni mieszkaniec...

zobacz więcej

– Sąd przyjął, że oskarżony działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego nupturientów do prawidłowego zawarcia przez nich związku małżeńskiego – wyjaśniła wówczas prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu Elżbieta Kwaśniewska.

Do zdarzenia doszło 21 listopada 2015 r. Policję do Urzędu Gminy w Żelazkowie wezwał jeden z gości weselnych, policjant z Poznania. Poinformował, że wójt udzielający ślubu znajduje się prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Potwierdzali to również świadkowie ceremonii.

Wójt odmówił wówczas policjantom udziału w badaniu alkomatem, dlatego w szpitalu pobrano mu krew do badań. Prokuratorskie postępowanie wykazało później, że w chwili udzielania ślubu Sylwiusz J. miał nie mniej niż 2,4 promila alkoholu we krwi.

Swego czasu Sylwiusz J. w wypowiedzi dla lokalnych mediów chwalił się, jak to określał, „największą inwestycją w Polsce”, jaką jest budowa na terenie jego gminy więzienia na 250 osób.

źródło:
Zobacz więcej