RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Urzędnicy pomylili zamki. Zamiast piastowskiego promują... krzyżacki

Na tablicy opisującej zamek piastowski w Świeciu na Dolnym Śląsku pojawiły się zdjęcia zamku... krzyżackiego w Świeciu nad Wisłą, w województwie kujawsko-pomorskim – podaje portal radiowroclaw.pl.

Zamek Królewski w Radomiu będzie odbudowany. Zapłaci państwo

Zamek Królewski w Radomiu – wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego, spalony przez Szwedów – ma szansę na odbudowę. Projekt objęto rządowym programem...

zobacz więcej

Tablica stanęła kilkaset metrów od zamku, we wsi Świecie koło Leśnej.

– To jest przede wszystkim porażka i przekłamanie historyczne. Zamek na tym zdjęciu to jest zamek krzyżacki, niemiecki, a tu jest zamek nasz, piastowski. To nasze korzenie polskie, a nie niemieckie, które są promowane przez kogoś – mówi właściciel warowni Damian Ganuszewicz, zwracając uwagę na różnice w wyglądzie obu zamków. Jak mówi, „u nas nie ma takiej wieży z czerwonej cegły, która stoi w Świeciu w widłach Wisły i Wdy”.

– Na początku nikt nie zwrócił uwagi na jej [tablicy] treść – mówi radna z gminy Leśna Katarzyna Męcina. Jak dodaje, tablica została postawiona w celu „poszerzania wiedzy mieszkańców i turystów na temat tych atrakcji”, co w kontekście zamieszczonego na niej błędu wydaje się zabawne.

Niewiarygodne odkrycie na Mazowszu: średniowieczny zamek, który „nie miał szczęścia”

Chcieliśmy odkryć drugi Malbork, a znaleźliśmy... Biskupin – mówią odkrywcy późnośredniowiecznego zamku w Żelechowie. Była to siedziba rodowa...

zobacz więcej

Tablica, na której zamieszczono złe zdjęcie zamku, jest częścią projektu „Od zamku Frýdlant do zamku Czocha”, realizowanego wspólnie przez województwo dolnośląskie i czeski kraj liberecki.

– Takie rzeczy nie powinny się zdarzać w projektach za 17 milionów euro – komentuje sprawę Maciej Zathey, szef Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu.

W ramach projektu do końca 2018 r. po polskiej stronie zostało przebudowanych ponad 41 kilometrów dróg. Drogi mają prowadzić do atrakcji na polsko-czeskim pograniczu, m.in. do uzdrowisk w Lázně Libverda i Świeradowie-Zdroju, do zamków Świecie i Gryf (w miejscowości Proszówka). Jak jednak podaje portal, mieszkańcy skarżą się, że z oddanej w grudniu drogi znikają oznaczenia, przewracają się przy niej znaki i nie działają przydrożne światła.

Po materiale zamieszczonym na portalu pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zlecili wymianę tablicy pod zamkiem w Świeciu.

źródło:
Zobacz więcej