RAPORT

Pogarda

Zmiany w rządzie Norwegii. Dołączyli do niego przeciwnicy aborcji

„To pierwszy większościowy niesocjalistyczny rząd od 1985 roku”, powiedziała premier Norwegii Erna Solberg (fot. TT/KrF Kristelig Folkeparti)
„To pierwszy większościowy niesocjalistyczny rząd od 1985 roku”, powiedziała premier Norwegii Erna Solberg (fot. TT/KrF Kristelig Folkeparti)

Najnowsze

Popularne

Norwegia ma od wtorku większościowy centroprawicowy rząd. Do dotychczasowej mniejszościowej koalicji trzech partii dołączyła Chrześcijańska Partia Ludowa (Kristelig Folkeparti), która postuluje m.in. zaostrzenie liberalnej ustawy aborcyjnej.

Norwegia zakazuje noszenia burek

Norweski parlament przyjął ustawę, która zakazuje jakiegokolwiek typu ubiorów, które zakrywają, choćby częściowo, twarz, w tym burek i nikabów....

zobacz więcej

Premier Norwegii Erna Solberg, która sprawuje urząd od 2013 roku, określiła swój gabinet jako „pierwszy większościowy niesocjalistyczny rząd od 1985 roku”.

Norweska Partia Konserwatywna, z której wywodzi się premier, nacjonalistyczna Partia Postępu, Partia Liberalna oraz Chrześcijańska Partia Ludowa mają wspólnie 88 głosów w 169-miejscowym parlamencie, Stortingu.

We wtorek nowy gabinet zaprezentowano królowi Norwegii. W związku z wejściem do rządu chadeków zwiększono liczbę ministrów z 18 do 22. Chrześcijańska Partia Ludowa otrzymała teki ministra ds. dzieci i rodziny, rolnictwa i żywności, a także rozwoju międzynarodowego.

Jednym z celów wejścia chadeków do rządu jest zaostrzenie liberalnej polityki aborcyjnej. Chrześcijańska Partia Ludowa domaga się przede wszystkim likwidacji tzw. aborcji bliźniaczej, umożliwiającej kobietom w przypadku mnogiej ciąży usuwanie na życzenie jednego z płodów.

Zapowiedzi chadeków dotyczące zmian w polityce aborcyjnej spowodowały wcześniej demonstracje zarówno przeciwników, jak i zwolenników aborcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej