„Die Welt”: Skończmy z bezkarnością migrantów podających fałszywe dane

„W pierwszej połowie 2018 roku 58 proc. ubiegających się o azyl nie miało żadnych dokumentów tożsamości. Kim oni są? Czy mają w ogóle powód, żeby ubiegać się o azyl?” – pyta publicysta Wolfgang Buescher (fot. REUTERS/Dominic Ebenbichler)

Konserwatywny niemiecki dziennik „Die Welt” zwraca uwagę we wtorek, że za podawanie fałszywych danych personalnych przy ubieganiu się o azyl nie grożą migrantom żadne sankcje. Gazeta twierdzi, że zachęca to do oszustw, i apeluje o zmianę prawa.

„Zbyt późno się obudzili”. Niemieckie służby przyjrzą się arabskim i tureckim klanom

Federalny Urząd Kryminalny zamierza przyjrzeć się dokładniej arabskim klanom działającym w Niemczech. Jak poinformowała rzeczniczka urzędu,...

zobacz więcej

„W pierwszej połowie 2018 roku 58 proc. ubiegających się o azyl nie miało żadnych dokumentów tożsamości. Kim oni są? Czy mają w ogóle powód, żeby ubiegać się o azyl?” – pyta w komentarzu szef działu śledczego „Die Welt” Wolfgang Buescher. „W co drugim przypadku państwo niemieckie jest skazane na to, by wierzyć, co migrant mówi na temat swojej tożsamości” – ocenia.

Publicysta sugeruje, że osoby, które ryzykowały życie, żeby dostać się do Niemiec nie będą podawać prawdziwych informacji o sobie, gdyby miały one przekreślić ich szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o azyl. „Kto przyjeżdża do Niemiec, żeby ubiegać się o azyl ma na to duże szanse, jeśli potrafi podać dobry powód, na przykład pochodzi z »właściwego kraju«” – tłumaczy Buescher.

„W odróżnieniu od ustawy o stałym pobycie, prawodawstwo azylowe w Niemczech nie przewiduje kar za podawanie nieprawdziwych danych dotyczących tożsamości. Jeśli Brytyjczyk, wobec grożącego brexitu, będzie starał się wyłudzić prawo pobytu i poda nieprawdziwe dane, to grozi mu kara. Jeśli skłamie ubiegający się o azyl to jest bezkarny” – wyjaśnia publicysta. „Można uznać, że to bezsensowna luka w prawie. Albo urzędowe zaproszenie do podawania fałszywych danych” – dodaje.

Według informacji Bueschera, zarówno szef MSW Niemiec Horst Seehofer, jak i landowi ministrowie spraw wewnętrznych chcą to zmienić i wprowadzić kary za podawanie nieprawdziwych danych personalnych.

„Nasi niedzielni krasomówcy, którzy wylewają krokodyle łzy nad wzrostem populizmu, powinni po prostu zakasać rękawy i zrobić to, co powinni byli dawno zrobić. Tego oczekuje wielu rozczarowanych wyborców. Chcą oni państwa, które ich broni, a nie wychowuje” – doradza Buescher.

źródło:

Zobacz więcej