Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

„Zimna wojna” Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscara

Polsko-brytyjsko-francuski film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Oscara w trzech kategoriach. Dzieło może zdobyć statuetkę jako najlepszy film nieanglojęzyczny, za zdjęcia i w kategorii najlepszy reżyser.

„Zimna wojna” z czterema nominacjami do nagród BAFTA

W Londynie już po raz 72. ogłoszono nominacje do nagrody BAFTA (Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnej) – wyspiarskiego odpowiednika...

zobacz więcej

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny szansę mają też m.in. meksykańska „Roma” Alfonso Cuarona i libańskie „Kafarnaum” Nadine Labaki. Reżyser „Zimnej wojny” Paweł Pawlikowski ma szansę na nagrodę w kategorii „najlepszy reżyser”. Nominację do Oscara otrzymał również operator Łukasz Żal za zdjęcia do filmu Pawlikowskiego.

„Zimna wojna” to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Okrzykiwany arcydziełem obraz został wcześniej doceniony także m.in. w Cannes za reżyserię oraz pięcioma nagrodami EFA.

Polsko-brytyjsko-francuski melodramat o młodej dziewczynie szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście, jej instruktorze, to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Do filmu według scenariusza Pawlikowskiego i Janusza Głowackiego (we współpracy z Piotrem Borkowskim) zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki. W produkcji wystąpili także m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza.

Pawlikowski o Oscary walczy po raz kolejny – w 2014 r. otrzymał statuetkę za „Idę”. Nominacji w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny nie otrzymała polsko-kazachsko-rosyjsko-niemiecka koprodukcja „Ayka”.

Laureatów Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, poznamy 24 lutego. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91.

źródło:

Zobacz więcej