Dulkiewicz: Prezydent w piątym rzędzie na pogrzebie? To decyzja władz miasta

Msza pogrzebowa prezydenta miasta Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)

– To miasto zadecydowało, gdzie prezydent Duda i premier Morawiecki usiądą na pogrzebie prezydenta P. Adamowicza – powiedziała p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Wszyscy wiemy, po jakiej stronie debaty publicznej był prezydent Adamowicz, a po jakiej prezydent Duda i premier – dodała.

Dulkiewicz: Będę kandydowała na prezydenta Gdańska

– Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta miasta Gdańska, choć kontekst jest bardzo dla mnie trudny i bolesny. Wiem, że Paweł Adamowicz...

zobacz więcej

Podczas sobotnich uroczystości w gdańskiej bazylice Mariackiej towarzyszących pogrzebowi zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza w pierwszym rzędzie siedzieli szef Rady Europejskiej Donald Tusk z małżonką, b. prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa (obaj wraz z żonami).

Za nimi b. prezydent Bronisław Komorowski z żoną oraz b. prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz reprezentujący parlament: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (oboje z PO).

W kolejnych rzędach zasiedli b. premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz i Ewa Kopacz. Dopiero w dalszych rzędach siedzieli przedstawiciele obecnych władz, w tym urzędujący prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

– Pogrzeb nie miał charakteru państwowego, pogrzeb jest przede wszystkim uroczystością rodzinną. Z oczywistych względów organizatorem pogrzebu było miasto Gdańsk. Taka też była wola bliskich pana prezydenta – powiedziała we wtorek w Radiu Zet p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Dworczyk: Wybory na prezydenta Gdańska najprawdopodobniej 3 marca

– Wybory na prezydenta Gdańska odbędą się najprawdopodobniej 3 marca – powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

zobacz więcej

Pytana, czy o tym, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zasiądą w dalszych rzędach, zadecydowało miasto, Dulkiewicz odpowiedziała: „Tak, my o tym zdecydowaliśmy, w uzgodnieniu oczywiście. To nie było zaskoczenie ani dla Kancelarii Premiera, ani dla Kancelarii Prezydenta, bo wiadomo, że takie uroczystości – nawet jeśli jest tak mało czasu - przygotowuje się”.

– Wszyscy wiemy, po jakiej stronie debaty publicznej był pan prezydent Adamowicz, a po jakiej byli pan prezydent Duda i pan premier. Choć muszę powiedzieć z całą stanowczością, że współpraca z Kancelarią Premiera podczas tego całego tygodnia była wzorowa, natomiast z Kancelarią Prezydenta trochę mniej wzorowa – powiedziała Dulkiewicz.

W niedzielę, 13 stycznia, wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie zmarł następnego dnia. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

W sobotę odbył się pogrzeb prezydenta Gdańska. Urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

źródło:
Zobacz więcej