RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Centrum Badań nad Uprzedzeniami: Wyborcy opozycji częściej dehumanizują przeciwników

(fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
(fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Zwolennicy partii opozycyjnych żywią bardziej negatywne uczucia wobec zwolenników PiS niż na odwrót – wynika z analizy Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Zwolennicy opozycji – jak wynika z badań – bardziej dehumanizują wyborców PiS, a także tkwią w błędnych przekonaniach, że to zwolennicy partii rządzącej bardziej odmawiają im cech ludzkich.

Mazurek: W obliczu tragedii PiS zachował się jak trzeba

„W obliczu ludzkiej tragedii, PiS zachował się jak trzeba” – napisała na Twitterze rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. „Niestety...

zobacz więcej

Jak poinformowało Centrum, które przeprowadziło badanie „Polaryzacja polityczna w Polsce. Jak bardzo jesteśmy podzieleni?”, zbadano nastawienie wyborców poszczególnych opcji politycznych względem siebie, z tym założeniem, że podzielono ich na zwolenników obozu rządzącego i zwolenników opozycji parlamentarnej.

„Zarówno zwolennicy PiS, jak i zwolennicy partii opozycyjnych mają negatywny stosunek do swoich oponentów politycznych – jeśli traktować negatywne uczucia wobec osób o przeciwnych preferencjach wyborczych jako wskaźnik polaryzacji politycznej, można uznać, że społeczeństwo polskie jest podzielone” – piszą autorzy badania.

Jak stwierdzono we wnioskach z przeprowadzonego badania, zwolennicy partii opozycyjnych bardziej niż zwolennicy obecnie rządzących dehumanizują ich i są bardziej negatywnie do nich nastawieni. Jak się okazuje, badani wyborcy polityków opozycji uważają, że to wyborcy PiS żywią wobec nich większe negatywne uczucia.

Z badania wynika też, że „im lepiej wyborcy opozycji oceniali swoje warunki materialne, tym bardziej przyjazne było ich nastawienie wobec zwolenników PiS”.

Kolejnym wnioskiem z badań jest to, że wyborcy opozycji są bardziej negatywnie nastawieni do zwolenników PiS niż do grup społecznych takich jak Żydzi, homoseksualiści, muzułmanie, uchodźcy.

Z kolei zwolennicy obozu rządzącego są tak samo negatywnie nastawieni wobec wyborców opozycji jak do grup społecznych wyliczonych wyżej.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej