RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Centrum Badań nad Uprzedzeniami: Wyborcy opozycji częściej dehumanizują przeciwników

(fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Zwolennicy partii opozycyjnych żywią bardziej negatywne uczucia wobec zwolenników PiS niż na odwrót – wynika z analizy Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Zwolennicy opozycji – jak wynika z badań – bardziej dehumanizują wyborców PiS, a także tkwią w błędnych przekonaniach, że to zwolennicy partii rządzącej bardziej odmawiają im cech ludzkich.

Mazurek: W obliczu tragedii PiS zachował się jak trzeba

„W obliczu ludzkiej tragedii, PiS zachował się jak trzeba” – napisała na Twitterze rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. „Niestety...

zobacz więcej

Jak poinformowało Centrum, które przeprowadziło badanie „Polaryzacja polityczna w Polsce. Jak bardzo jesteśmy podzieleni?”, zbadano nastawienie wyborców poszczególnych opcji politycznych względem siebie, z tym założeniem, że podzielono ich na zwolenników obozu rządzącego i zwolenników opozycji parlamentarnej.

„Zarówno zwolennicy PiS, jak i zwolennicy partii opozycyjnych mają negatywny stosunek do swoich oponentów politycznych – jeśli traktować negatywne uczucia wobec osób o przeciwnych preferencjach wyborczych jako wskaźnik polaryzacji politycznej, można uznać, że społeczeństwo polskie jest podzielone” – piszą autorzy badania.

Jak stwierdzono we wnioskach z przeprowadzonego badania, zwolennicy partii opozycyjnych bardziej niż zwolennicy obecnie rządzących dehumanizują ich i są bardziej negatywnie do nich nastawieni. Jak się okazuje, badani wyborcy polityków opozycji uważają, że to wyborcy PiS żywią wobec nich większe negatywne uczucia.

Z badania wynika też, że „im lepiej wyborcy opozycji oceniali swoje warunki materialne, tym bardziej przyjazne było ich nastawienie wobec zwolenników PiS”.

Kolejnym wnioskiem z badań jest to, że wyborcy opozycji są bardziej negatywnie nastawieni do zwolenników PiS niż do grup społecznych takich jak Żydzi, homoseksualiści, muzułmanie, uchodźcy.

Z kolei zwolennicy obozu rządzącego są tak samo negatywnie nastawieni wobec wyborców opozycji jak do grup społecznych wyliczonych wyżej.źródło:
Zobacz więcej