Były szef KNF Marek Chrzanowski ma opuścić areszt

Prokurator Paweł Leks (L) i jeden z obrońców b. szefa KNF mec. Radosław Baszuk (P) wychodzą z sali rozpraw (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Podejrzany o przekroczenie uprawnień były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma opuścić areszt – zdecydował we wtorek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury, która domagała się przedłużenia tymczasowego aresztowania Chrzanowskiego o kolejny miesiąc.

Prezes NBP: Cieszę się, że śledztwo w sprawie szefa KNF przebiega szybko i sprawnie

– Z satysfakcją muszę powiedzieć, że śledztwo przebiega szybko, sprawnie i jestem z tego bardzo zadowolony - powiedział prezes Narodowego Banku...

zobacz więcej

Poinformowali o tym uczestniczący w posiedzeniu jeden z obrońców Chrzanowskiego mec. Radosław Baszuk i prokurator Paweł Leks, który nie wykluczył zaskarżenia wtorkowego postanowienia. Okres aresztowania Chrzanowskiego upływa w sobotę rano. – Będziemy rozważać kwestię zażalenia tego postanowienia – powiedział.

Chrzanowski został zatrzymany 27 listopada. W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

Na wniosek prokuratury sąd rejonowy aresztował go na dwa miesiące, później zażalenia obrony w tej sprawie nie uwzględnił sąd okręgowy. W ubiegłym tygodniu prokuratura poinformowała, że zwróciła się do sądu o przedłużenie stosowania tego środka zapobiegawczego o kolejny miesiąc.

– Pan profesor Marek Chrzanowski najpóźniej 26 stycznia o godz. 6.30 opuści areszt śledczy – oświadczył po ogłoszeniu we wtorek decyzji przez sąd mec. Baszuk. Jak dodał, hipotetycznie możliwe jest, że jego klient mógłby wyjść na wolność wcześniej, gdyby prokuratura sama uchyliła areszt i zastosowała inne wolnościowe środki zapobiegawcze. Zaznaczył zarazem, że „spodziewa się i rozumie” ewentualność złożenia zażalenia przez prokuraturę na nieprzedłużenie Chrzanowskiemu aresztu.

Jak podawała po przesłuchaniu Chrzanowskiego PK, podczas spotkania z Czarneckim w marcu 2018 r. ówczesny szef KNF zaproponował biznesmenowi „zatrudnienie Grzegorza Kowalczyka w charakterze prawnika w Getin Noble Bank SA na okres 3 lat oraz przekazał Leszkowi Czarneckiemu informację, że zatrudnienie to będzie skutkować przychylnością Komisji Nadzoru Finansowego w czasie realizacji programu naprawczego Getin Noble Bank SA”.


Chrzanowski usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – przewodniczącego KNF – w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej przez inną osobę.

źródło:

Zobacz więcej