Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

RCB alarmuje: bardzo zła jakość powietrza w sześciu województwach

Smog w Lublinie, 21 bm. W mieście dopuszczalne normy przekroczone zostały kilkukrotnie. Aparatura pomiarowa określa powietrze w Lublinie jako "niezdrowe". Przyczyną tego zjawiska jest między innymi brak wiatru i trwający intensywny okres grzewczy (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

W sześciu województwach jakość powietrza jest bardzo zła – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu – apeluje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Alert RCB wchodzi w życie. SMS ostrzeże przed zagrożeniami

System ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami Alert RCB kończy fazę pilotażu i rozpoczyna normalne funkcjonowanie. W życie wchodzi nowelizacja...

zobacz więcej

Według polskiego indeksu jakości powietrza bardzo zła jakość powietrza jest w Żarach i Nowej Soli (woj. lubuskie), Dusznikach-Zdroju i Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie), Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie), Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Gliwicach, Zabrzu i Żywcu (woj. śląskie), Tarnowie (woj. małopolskie), Dębicy, Mielcu i Rzeszowie (woj. podkarpackie).

Natomiast zła jakość powietrza jest w Lubaniu, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie), Olesnie, Prudniku i Opolu (woj. opolskie), Częstochowie, Lublińcu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Tychach (woj. śląskie), Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Skawinie, Nowym Targu (woj. małopolskie) i Jaśle (woj. podkarpackie).

Bardzo zła i zła jakość powietrza – według informacji GIOŚ – ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na zewnątrz. Pozostałym zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum.

W przypadku bardzo złej jakości powietrza długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym.

źródło:

Zobacz więcej