RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polskie MSZ reaguje na wydalenie konsula z Norwegii. „Wezwanie nie ma uzasadnienia”

Konsul RP w Norwegii ma trzy tygodnie na opuszczenie tego kraju  (fot. arch.PAP/CTK Photo/Ondrej Deml)
Konsul RP w Norwegii ma trzy tygodnie na opuszczenie tego kraju (fot. arch.PAP/CTK Photo/Ondrej Deml)

Jednoznacznie pozytywnie oceniamy działalność polskiego konsula w Norwegii Sławomira Kowalskiego na rzecz obrony interesów polskich rodzin; wezwanie do jego odwołania nie ma uzasadnienia – oświadczył wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Norweskie MSZ wydala polskiego konsula. Walczył o prawa dzieci

Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Polski...

zobacz więcej

Jak zapowiedział wiceminister, reakcja na wezwanie do odwołania konsula „będzie spokojna, ale też adekwatna”.

Norweskie MSZ poinformowało w poniedziałek, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Polski dyplomata znany jest z walki z urzędem Barnevernet o prawa polskich dzieci.

– Możemy potwierdzić, że MSZ wezwało Polskę do odwołania tego konsula – powiedziała agencji NTB rzeczniczka norweskiego MSZ Ane Haavardsdatter Lunde.

Według rzeczniczki norweskiego MSZ „przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”. Polski dyplomata ma trzy tygodnie na opuszczenie Norwegii.

„Jednoznacznie pozytywnie oceniamy działalność konsula Kowalskiego na rzecz obrony interesów polskich rodzin. Wezwanie do jego odwołania nie ma uzasadnienia. Reakcja na takie wezwanie będzie spokojna, ale też adekwatna i uwzględniająca powyższe okoliczności” – napisał na Twitterze wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Sławomir Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez norweskie Barnevernet, czyli norweski ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci.

W 2016 roku Kowalski został „Konsulem Roku” w konkursie organizowanym przez polskie MSZ „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej