Premier: Mercedes będzie produkował w Polsce baterie elektryczne

– Mercedes-Benz Cars w fabryce w Jaworze (Dolnośląskie) rozpocznie produkcję baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami, w którym brał również udział członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schaefer, że nowa inwestycja w fabryce w Jaworze wpisuje się obszar, który bardzo interesuje nasz kraj, czyli elektromobilność.

– Wzmacnia też naszą promocję czystego powietrza, naszą promocję nowego typu mobilności, czyli elektromobilności, bo jest to inwestycja w tym dokładnie obszarze, zaawansowanych technologii baterii elektrycznych – powiedział.

Premier dodał, że Mercedes zdecydował o „rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów”.

– Branża motoryzacyjna staje się, jest już, hubem innowacyjności na cały świat. Dzięki temu Polska, polscy inżynierowie, pracownicy przesuwają się w górę w globalnych łańcuchach wartości, rośnie konkurencyjność polskiej gospodarki – ocenił premier.
Premier Morawiecki: 3 mld euro w 10 lat na elektromobilność

„Inwestycje Mercedes-Benz Cars w nową fabrykę baterii w Jaworze przekroczą 200 mln euro”

– Wartość inwestycji Mercedes-Benz Cars w nową fabrykę baterii w Jaworze przekroczy 200 mln euro, stworzone zostanie kolejne 300 miejsc pracy – poinformował członek zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars Markus Schaefer.

Schaefer powiedział, że Mercedes-Benz Cars zbuduje w Jaworze nową fabrykę baterii elektrycznych. Stanie ona obok już istniejącej fabryki tej firmy. – Będzie to pierwsza fabryka tej skali, która będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla – poinformował przedstawiciel Mercedes-Benz Cars.

– W tej chwili wykonujemy kolejny krok, stworzymy 300 kolejnych miejsc pracy w fabryce baterii. Inwestycje w ramach tego projektu przekroczą 200 milionów euro. Nasza lokalizacja stanie się kluczowym elementem naszego łańcucha produkcji na całym świecie – mówił Schaefer.

Dodał, że fabryka w Jaworze będzie dziewiątą fabryką baterii należącą do koncernu; są one zlokalizowane w siedmiu miejscach na trzech kontynentach.

– Mercedes-Benz wierzy w elektromobilność, w inicjatywy przyszłości (...). Nie tylko będzie produkować karoserie samochodów elektrycznych, będzie również produkował serce samochodów elektrycznych, czyli baterie. Nasza decyzja, by rozwinąć działalność w Jaworze jest najlepszym dowodem na to, jak dobrze czujemy się tutaj w Polsce – zaznaczył. Chwalił przy tym współpracę Mercedesa z władzami regionalnymi i krajowymi.
Polsko-brytyjska inicjatywa na rzecz elektromobilności na COP24Akcyza na samochody elektryczne będzie zniesiona. Senat przyjął ustawę o elektromobilności

źródło:

Zobacz więcej