RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Sprawa zabójstwa Adamowicza ma dla mnie najwyższy priorytet

– Można mieć różne wizje rozwoju Polski, ale nie musi to, nie powinno i nie może prowadzić do kolejnego rozdziału wojny polsko-polskiej, tego chcemy uniknąć – powiedział we wtorek w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1 premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że sprawa zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ma dla niego najwyższy priorytet.

Prezydent: Z różnych stron sceny politycznej różne wypowiedzi idą za daleko

Wątpię, żeby można było zabójstwo Pawła Adamowicza rozpatrywać jako mord polityczny; wydaje mi się, że z różnych stron sceny politycznej wypowiedzi...

zobacz więcej

Podczas rozmowy szef rządu został zapytany co zrobić, aby jego niedzielny apel o spokojniejszą debatę publiczna, to nie były tylko puste słowa.

– To musi być zobowiązanie bardzo wielu osób, ale nie tylko ze świata polityki, także ze świata mediów, kultury, liderów opinii. To apel do wszystkich nas, którzy kształtujemy życie publiczne w Polsce, po to, żeby rzeczywiście język był łagodniejszy, żeby te ataki był nie do osób tylko bardziej dotyczyły tematów, żeby spierać się na argumenty – powiedział premier.

– Można mieć różne wizje Polski, rozwoju Polski, ale nie musi to przecież, nie powinno i nie może prowadzić do kolejnego rozdziału wojny polsko-polskiej, tego chcemy uniknąć – oświadczył Morawiecki.

Jak dodał premier, „Powinniśmy się skupić na tym, aby język debaty publicznej był też i mądrzejszy, i spokojniejszy, żeby dotyczył spraw najważniejszych dla Polaków, a czasami rzeczywiście niektórym puszczają nerwy i to nie prowadzi do spokojnej, merytorycznej rozmowy, dyskusji, kompromisu. Stąd to pojednanie jest ważne, o które apeluję i apelowałem”.
Premier: Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

Ostatnie pożegnanie Pawła Adamowicza. Uroczystości w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

– Byłem tam tej nocy, (…) widziałem pana prezydenta nieprzytomnego, otoczonego gronem lekarzy walczących o rozdmuchanie płomienia jego życia....

zobacz więcej

„Sprawa zabójstwa Adamowicza ma dla mnie najwyższy priorytet”

Premier Morawiecki zapewnił, że sprawa zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ma dla niego najwyższy priorytet. – Chcę, żeby służby wyjaśniły tę sprawę w możliwie najkrótszym czasie i przyłożyły do tego najlepsze swoje możliwości, zasoby, również specjalistów, ekspertów, bo ta sprawa wymaga na pewno ogromnej uwagi – powiedział.

Jak dodał, widzi należytą staranność po stronie służb. Jak zaznaczył, doszło już do pierwszych zatrzymań i przesłuchań.

Morawiecki pytany, czy osobiście będzie nadzorował służby w sprawie zabójstwa Adamowicza, odparł: „Będę bardzo regularnie i bardzo osobiście odpytywał służby na jakim etapie są prace, jakie są wątpliwości, w jakim kierunku idą aktualne analizy”.

W niedzielę 13 stycznia wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w zeszły poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W sobotę odbył się pogrzeb prezydenta Gdańska. Urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Premier podpisał decyzję wyznaczającą Aleksandrę Dulkiewicz do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska

źródło:
Zobacz więcej