RAPORT

Kampania 2020

USA chcą przeprowadzić ekstradycję dyrektor finansowej Huawei

Po zatrzymaniu w Kanadzie Meng Wanzhou musiała oddać w depozyt swój paszport (fot. TT/CGTN)

Stany Zjednoczone poinformowały rząd kanadyjski, że planują wystąpić z formalnym wnioskiem o ekstradycję dyrektor finansowej Huawei Meng Wanzhou. Prokuratura planuje jej postawić zarzuty w związku naruszeniem amerykańskich sankcji wobec Iranu. Wypuszczenia menedżerki domagają się Chiny.

USA: Trwa śledztwo w sprawie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei

Amerykańscy prokuratorzy federalni prowadzą śledztwo w sprawie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies Co. Badają domniemaną...

zobacz więcej

Ambasador Kanady w Stanach Zjednoczonych David MacNaughton, udzielając wywiadu dziennikowi „Globe and Mail”, nie określił kiedy formalny wniosek o ekstradycję zostanie złożony. Termin na złożenie wniosku upływa 30 stycznia.

Firma Huawei nie komentuje toczących się postępowań prawnych.

1 grudnia 2018 r. Meng Wanzhou została zatrzymana na wniosek USA na lotnisku w Vancouver w Kanadzie. Stany Zjednoczone podejrzewają ją o oszustwa w związku z łamaniem amerykańskich sankcji nałożonych na Iran. Zwolniona za kaucją Meng oczekuje na zakończenie procesu ekstradycji do USA, gdzie grozi jej wieloletnie więzienie.

W styczniu 2019 r. na terytorium Polski aresztowano innego pracownika chińskiej firmy ze względu na podejrzenie szpiegostwa na szkodę państwa.

Czerpiący większość zysków ze sprzedaży technologii telekomunikacyjnych koncern Huawei zmaga się z międzynarodowymi obostrzeniami wykorzystywania tego typu sprzętów w krajach zachodnich i azjatyckich. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają przedsiębiorstwo o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ono wykorzystywać swój udział w projektach np. budowy infrastruktury łączności 5G do prowadzenia działalności wywiadowczej na rzecz Pekinu. Koncern konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom.

Huawei spodziewa się, że przychody za 2018 r. sięgną 100 mld dolarów, co firma porównała do 1 mld dolarów 20 lat temu.

źródło:

Zobacz więcej