Pierwsza taka operacja na świecie. Gdańskim lekarzom pomógł robot nawigacyjny

Nawigacja inteligentna na bieżąco „uczyła” się anatomii pacjenta (fot. Pexels)

To pierwsza na świecie operacja przezskórnej stabilizacji kręgosłupa z użyciem sztucznej inteligencji i systemu trójwymiarowego widzenia. Przeprowadził ją w szpitalu Copernicus w Gdańsku ortopeda dr hab. Rafał Pankowski z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed. Operacja odbyła się w szpitalu Copernicus w Gdańsku.

Pionierska operacja. Polscy lekarze rekonstruują twarz 9-latka, który urodził się bez oczu i nosa

To pierwsza taka operacja w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Lekarze w Warszawie rekonstruują twarz 9-letniego chłopca, który urodził się bez...

zobacz więcej

W trakcie operacji lekarz po raz pierwszy na świecie użył specjalnego systemu nawigacji, który w czasie rzeczywistym analizuje anatomię pacjenta.

Radio Gdańsk zwraca uwagę, że systemy nawigacyjne wykorzystywane w chirurgii kręgosłupa są na świecie powszechnie używane. Dzięki nim zabiegi są bezpieczniejsze i najbardziej precyzyjne.

Pacjenta na stole operacyjnym skanuje się w 3D tomografem i wysyła obraz do nawigacji. Ortopeda umieszczając np. implant w kręgosłupie chorego patrzy na monitor, w którym widzi pole operacyjne, daje to prawie stuprocentową gwarancję, że implant znajdzie się we właściwym miejscu.

– Teraz powstają nowe produkty, tzw. nawigacje inteligentne. Jedna z nich to nawigacja ARAI, nowy system który jest nawigacją inteligentną, trójwymiarową, który się „uczy” anatomii człowieka podczas operacji. Różnica polega na tym, że lekarz nie musi już patrzeć na monitory, ale widzi pacjenta przez specjalną szybkę. Widzimy np. kręgosłup tak, jakby nie posiadał skóry, mięśni, tkanek. Widzimy go w 3D pod różnymi kątami, co powoduje większe możliwości analizy danych anatomicznych i docelowo zwiększenie bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie samej procedury chirurgicznej – tłumaczy dr hab. Rafał Pankowski.

Operacji został poddany 61-letni pacjent, który z powodu zwyrodnień kręgosłupa miał kręgozmyk i krytyczne zwężenie kanału kręgowego, przez co miał problemy z chodzeniem. Zabieg polegał na wprowadzeniu do kręgosłupa specjalnych implantów.

W czasie operacji system nawigacyjny automatycznie zidentyfikował struktury anatomiczne, które zakodował kolorami, następnie przedstawił plan leczenia i pomógł chirurgowi prawidłowo umieścić implanty za pomocą inteligentnej wizualizacji 3D.

– Pacjent dobrze zniósł zabieg i po kilku dniach pobytu w szpitalu został wypisany do domu – dodaje lekarz w rozmowie z Radiem Gdańsk.

źródło:
Zobacz więcej