IPN bez dostępu do wielu katowni UB. „Ostatni dzwonek”

W Polsce nadal jest wiele niezbadanych byłych katowni komunistycznej bezpieki (fot. IPN)

Instytut Pamięci Narodowej ma utrudniony dostęp do wielu miejsc pamięci, w tym katowni UB – informuje „Nasz Dziennik”. Bez pilnej zmiany prawa ślady po ubeckich katowniach znikną bezpowrotnie, dlatego Instytut postuluje zmiany w prawie.

IPN zamierza poszukiwać ofiar totalitaryzmu m.in. w Niemczech

Instytut Pamięci Narodowej zamierza prowadzić badania poszukiwawcze miejsc pochówków polskich ofiar totalitaryzmu m.in. w Niemczech, Czechach,...

zobacz więcej

Gazeta wskazuje, że z każdym rokiem giną kolejne dowody komunistycznych zbrodni.

– Istnieje absolutnie pilna konieczność opracowania regulacji prawnej, która by w sposób pełny porządkowała kwestię upamiętnienia miejsc, które są udokumentowane jako te związane z represjami na obywatelach polskich w XX wieku – podkreśla wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

– Myślę tutaj o takich miejscach, jak dawne siedziby Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, których jest w Polsce wiele, a które zostały odkryte np. w ciągu ostatnich lat. O miejscach, gdzie w piwnicach znajdują się często ślady po przetrzymywaniu polskich bohaterów, którzy po sobie pozostawili napisy na ścianach – wskazuje historyk.źródło:
Zobacz więcej