Twierdza Davos. Rusza Światowe Forum Ekonomiczne

W gotowości jest około 5 tys. żołnierzy (fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER)

Nadzwyczajne środki ostrożności obowiązują w szwajcarskich Alpach. W Davos rusza doroczne Światowe Forum Ekonomiczne. Choć w tym roku na spotkanie przyjedzie znacznie mniej światowych liderów, to miejscowość jest przygotowana na wizytę wielu zagranicznych gości.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Szwajcarii. Weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem przybył do Szwajcarii, gdzie od wtorku do czwartku weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w...

zobacz więcej

Od poniedziałkowego poranka w Davos i okolicy nieprzerwanie lądowały śmigłowce z ważnymi postaciami świata polityki i biznesu. Większość delegacji przylatywała do Davos z międzynarodowego lotniska w Zurychu, gdzie również obowiązywały specjalne środki ostrożności.

Szwajcarska policja nie podaje liczby funkcjonariuszy, którzy skierowani zostali do Davos, ale służby porządkowe są widoczne wszędzie. W gotowości jest około 5 tys. żołnierzy, którzy mieliby pomóc innym służbom. Do centrum, gdzie ma rozpocząć się najbardziej znane na świecie spotkanie polityków i biznesmenów, wjazd jest częściowo ograniczony.

Tegoroczne spotkanie w Davos jest nieco mniej spektakularne niż zazwyczaj. Ze względu na problemy w swoich krajach do Szwajcarii nie przylecą amerykański prezydent Donald Trump, brytyjska premier Theresa May i francuski przywódca Emmanuel Macron.

Najwięcej emocji prawdopodobnie budzić będzie wystąpienie nowego brazylijskiego prezydenta i populisty Jaira Bolsonaro.

Polskę w Davos reprezentuje prezydent Andrzej Duda, a na liście gości jest także premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele kilku polskich firm finansowych.


źródło:
Zobacz więcej