Odkryto komórki, które reagują wyłącznie na twarze

Neurony odkryto w okolicy obszaru zakrętu wrzecionowatego (fot. Pexels)

W korze wzrokowej znajdują się neutrony, które reagują znacznie intensywniej na twarze niż choćby na krajobrazy. Odkryli je badacze z Izraela i Francji.

Nowe techniki zrewolucjonizują badania nad mózgiem

Dzięki przełomowemu podejściu powstał komputerowy model mózgu muszki owocowej, który pozwala dostrzec 40 milionów pojedynczych synaps. Co więcej,...

zobacz więcej

Podczas eksperymentu naukowcy z Gonda Multidisciplinary Brain Research Center na Uniwersytecie Bar-Ilan (Izrael), Institut du Cerveau et de la Moelle Épiniere oraz ze Szpitala Salpetriere (Francja) wykazali, że neurony znajdujące się w ludzkiej korze wzrokowej, w okolicy obszaru zakrętu wrzecionowatego (ang. Fusiform Face Area, FFA), reagują znacznie intensywniej na twarze – zarówno te znane, np. Nicolasa Sarkozy'ego czy Catherine Deneuve, jak i te obce – niż na krajobrazy lub zdjęcia obiektów.

W kolejnym eksperymencie wspomniane neurony uaktywniały się wyłącznie na widok ludzkich twarzy lub zwierzęcych pysków pojawiających się w filmie Charlesa Chaplina „Cyrk”.

Eksperci wskazali, że nowo odkryte komórki należy odróżnić od zidentyfikowanych w 2005 r. tzw. neuronów Jennifer Aniston, które reagują na różne wizerunki tej samej osoby i są umiejscowione w przyśrodkowym płacie skroniowym.

– Neurony w korze wzrokowej, o których mówimy, są zupełnie inne niż neurony w przyśrodkowym płacie skroniowym. Po pierwsze neurony w korze wzrokowej intensywnie reagują na każdy typ twarzy, bez względu na tożsamość. Po drugie reagują one znacznie szybciej – zaznacza koordynator badania dr Vadim Axelrod.

Podobne neurony wykryto w korze wzrokowej makaków już we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku. U ludzi udało się to dopiero teraz.

– To bardzo ekscytujące. Po prawie pół wieku od odkrycia neuronów twarzy u makaków, wreszcie możliwe jest wskazanie podobnych u ludzi – mówi dr Axelrod.

źródło:

Zobacz więcej