RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent Andrzej Duda przybył do Szwajcarii. Weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym

Prezydent Andrzej Duda przybył na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER)

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem przybył do Szwajcarii, gdzie od wtorku do czwartku weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Zaplanowano m.in. rozmowy z szefem NATO i prezydentem Brazylii oraz otwarcie polskiego pawilonu „Polish House”.

– Tegoroczna wizyta prezydenta na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos będzie służyć promocji Polski, jako konkurencyjnego miejsca do inwestowania, zwłaszcza w obszarze nowych, innowacyjnych technologii oraz do zaprezentowania głównych inicjatyw politycznych Polski na forum międzynarodowym, których podejmujemy się w 2019 roku: zwiększenia wojskowej obecności sojuszniczej w Polsce, pokojowej konferencji bliskowschodniej, inicjatywy Trójmorza, polskich działań w ramach ONZ – mowił wcześniej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pobyt w Davos prezydent rozpocznie od spotkania z przedstawicielami biznesu na zaproszenie Banku Pekao S.A.. Następnie Andrzej Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym „Czwartej Rewolucji Przemysłowej na Rynkach Wschodnich”. Kolejnym punktem wizyty będzie spotkanie prezydenta z prezesem Procter&Gamble Europa Loiciem Tasselem.

Wczesnym popołudniem we wtorek prezydent Duda otworzy polski pawilon „Polish House”, który będzie przestrzenią promującą polski biznes oraz polskie inwestycje. Wewnątrz pawilonu odbędzie się też promująca Polskę „Polish Night”.


Prezydent o forum w Davos: cel jest jeden – realizacja polskich interesów

Spotkania i panele dyskusyjne

Kolejnym punktem wizyty prezydenta tego dnia będzie spotkanie z prezesem World Economic Forum Klausem Schwabem a następnie rozmowa z dyrektorem Chongping Sokon Industry Group Co, chińskiej firmy z zakresu elektromobilności, Johnem Zhang Zhengpingiem. Po tych rozmowach prezydent spotka się też z twórcą star–upów w Izraelu Yossim Vardim.

We wtorek wieczorem prezydent weźmie udział w obiedzie wydawanym przez szefa Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba.


W środę Duda będzie uczestniczył w sesji poświęconej przyszłości relacji transatlantyckich, a także w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL), dotyczącym sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Po południu w środę polski prezydent spotka się z wysoką komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet. Wieczorem tego dnia będzie z kolei uczestniczył w sesji dotyczącej pozycji Europy na świecie.

W czwartek pierwszym punktem pobytu Dudy w Davos będzie spotkanie prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Następnie prezydent będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Po tych rozmowach Duda weźmie udział w sesji poświęconej Europie Środkowo–Wschodniej. Na zakończenie wizyty prezydent spotka się prezesem ds. operacyjnych Philip Morris International, Jackiem Olczakiem.

Prezydent spotka się w Davos m.in. z prezydentem Brazylii i szefem NATO

źródło:

Zobacz więcej