RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Norweskie MSZ wydala polskiego konsula. Walczył o prawa dzieci

Walcząca o odzyskanie najmłodszych dzieci Ann Helen z Norwegii, podczas protestu uczestników „Marszu Wolności Bezbronnych” (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)
Walcząca o odzyskanie najmłodszych dzieci Ann Helen z Norwegii, podczas protestu uczestników „Marszu Wolności Bezbronnych” (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Polski dyplomata znany jest z walki z urzędem Barnevernet o prawa polskich dzieci.

Norwegia przetrzymuje kolejne polskie dziecko. Barnevernet głuchy na żądania resortu Ziobry

Barnevernet, norweski Urząd ds. dzieci, rozdzielił kolejną polską rodzinę. Mimo wielu starań m. in. norweskich prawników i polskich służb...

zobacz więcej

– Możemy potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula – powiedziała agencji NTB rzeczniczka norweskiego MSZ Ane Haavardsdatter Lunde.

Według rzeczniczki norweskiego MSZ „przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Polski dyplomata ma trzy tygodnie na opuszczenie Norwegii.

Komisja Rady Europy krytycznie o norweskim Urzędzie ds. Dzieci

Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przyjęła raport specjalnego wysłannika, który w Norwegii badał działalność Urzędu ds. Dzieci...

zobacz więcej

Sławomir Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski urząd ochrony dziecka. Działalność tego urzędu została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz polski Urząd do spraw Cudzoziemców. W tym ostatnim przypadku chodziło o udzielenie azylu na terytorium RP obywatelce Norwegii prześladowanej przez Barnevernet

W 2016 roku Kowalski został „Konsulem Roku” w konkursie organizowanym przez polskie MSZ „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”.

Rolę konsula Kowalskiego w obronie polskich dzieci przed Barnevernet przypomniał wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik:

Latem 2018 r. polskojęzyczne media w Norwegii informowały o powstrzymaniu konsula Sławomira Kowalskiego siłą przez norweską policję przed spotkaniem z małoletnim obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Sześciolatek był przetrzymywany w ośrodku Barnevernet wbrew decyzji kompetentnych w tej sprawie organów władzy w Norwegii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej