Prezydent o wynagrodzeniu i ubezpieczeniu pierwszej damy

Dzieci pacjentów hospicyjnych z Żor odwiedziły w Pałacu Prezydenckim Agatę Kornhauser-Dudę (fot. KPRP/Jakub Szymczuk)

Pierwsza dama powinna być ubezpieczona, jeśli chodzi o kwestie emerytalne; jeśli miałoby zostać ono ustanowione, powinno być odprowadzone także wstecz, także wszystkim pierwszym damom, które sprawowały swoje funkcje – powiedział prezydent Andrzej Duda

Zawód: pierwsza dama. Zarobki zero złotych, bez składek do ZUS-u. „Pierwsza Niewolnica RP”

Na pięć lat rzuca wszystko. Swoją pracę, obowiązki, rozwój zawodowy i staje się „żoną swojego męża”, która pełni funkcję reprezentacyjną. Mimo że...

zobacz więcej

Prezydent był pytany w wywiadzie dla portalu wp.pl., czy pierwsza dama powinna otrzymywać wynagrodzenie.

– Jedna rzecz na pewno nie powinna mieć miejsca, a mianowicie to, że z założenia państwo polskie nie przewiduje ubezpieczenia emerytalnego dla pierwszej damy – odpowiedział prezydent.

– Z opodatkowanego mojego prezydenckiego uposażenia, którego na rękę jest mi wypłacane ok. 13,5 tys. zł miesięcznie, ponad 1100 zł odprowadzam na ZUS dla mojej żony (...) To jest coś, co nie powinno mieć miejsca. Dlatego uważam, że przede wszystkim pierwsza dama powinna być ubezpieczona, jeśli chodzi o kwestie emerytalne – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent stwierdził również, że jego żona nie oczekuje otrzymywania wynagrodzenia.

– Na pewno nie powinno być to jakieś uposażenie, które byłoby wygórowane i apeluję do parlamentarzystów, gdyby rozpatrywali jakiekolwiek projekty w tej kwestii, żeby wykazywali się absolutnie dużym umiarkowaniem – powiedział Andrzej Duda.


Premier: Jestem za tym, by pierwsza dama otrzymywała wynagrodzenie

Ubezpieczenie emerytalne powinno objąć wszystkie dotychczasowe pierwsze damy

– Jeżeli miałoby być ustanowione choćby tylko ubezpieczenie emerytalne dla pierwszej damy, uważam że powinno być ono ustanowione także wstecz. Uważam, że ubezpieczenie, mimo upływu lat, powinno zostać odprowadzone także wszystkim pierwszym damom, które sprawowały swoje funkcje. Apeluję do parlamentu, aby uczynił to w taki sposób, żeby Kancelaria Prezydenta mogła legalnie, zgodnie z dyscypliną finansów publicznych, odprowadzić ubezpieczenie emerytalne także wszystkim poprzednim damom poczynając od pani prezydentowej Danuty Wałęsy – dodał prezydent Duda.

Nauczyciel „to specyficzna służba”

Prezydent był także pytany o postulaty nauczycieli dotyczące podniesienia ich pensji. – To jest poważny problem. Ja znam środowisko nauczycielskie o tyle, że sam przez lata byłem nauczycielem akademickim, obecnie na urlopie, a poza tym żona przez całe swoje zawodowe życie była nauczycielem w szkole, w liceum. To jest specyficzna służba, bo tak chcę to nazywać – nauczyciel to też jest służba publiczna, to jest pewna misja – zauważył.

– Nauczyciele zarabiają niewiele – mówię to z całą odpowiedzialnością. Uważam, że nauczyciele powinni zarabiać lepiej. Ale jeżeli mówimy o znaczącym uposażeniu dla nauczycieli, to musi być także znacząco podwyższony może nie tyle stopień, co rzetelność oceny pracy nauczyciela – dodał.

Według prezydenta można rozważyć propozycję, zgodnie z którą, podobnie jak w Niemczech, nauczyciel byłby funkcjonariuszem publicznym.


Pierwsze damy na garnuszku męża

źródło:

Zobacz więcej