RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rejs Niepodległości dopływa do Panamy

„Dar Młodzieży” płynie wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej i niebawem dotrze do Panamy (fot. FB/Rejs Niepodległości/Piotr Lewandowski/UMG)
„Dar Młodzieży” płynie wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej i niebawem dotrze do Panamy (fot. FB/Rejs Niepodległości/Piotr Lewandowski/UMG)

22 stycznia „Dar Młodzieży” wpłynie do portu w Panamie. Polski żaglowiec uświetni Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. W ramach Rejsu Niepodległości dookoła świata jednostka promuje Polskę oraz przypomina o stuleciu odzyskania przez nasz kraj suwerenności.

Dar Młodzieży w Acapulco. To ostatni port przed momentem kulminacyjnym

Polski żaglowiec „Dar Młodzieży” wpłynął do portu w meksykańskim Acapulco. To kolejny etap Rejsu Niepodległości, w którym fregata promuje Polskę w...

zobacz więcej

W Panamie spotkają się wszyscy uczestnicy Rejsu Niepodległości, zarówno ci, którzy zakończyli już swoją przygodę z fregatą jak i ci, którzy dopiero będą stanowić załogę żaglowca. Łącznie cała polska grupa będzie liczyć około 3,5 tys. osób i ma być najliczniejszą grupą z Europy.

Uczestnicy Rejsu Niepodległości wezmą udział w przygotowaniu oprawy artystycznej Światowych Dni Młodzieży. Młodzi żeglarze długo przygotowywali się do występów w Panamie. Jak zapowiedziała Monika Mostowska z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti, Polacy wezmą udział m.in. w „Tańcu z Flagami” a także w warsztatach wokalnych.

– Młodzież przygotowuje się i duchowo i artystycznie do tego wielkiego wydarzenia – powiedziała Monika Mostowska.

W środę po południu (wieczorem czasu polskiego) do Panamy przybędzie papież Franciszek. Otrzymał specjalne zaproszenie w języku hiszpańskim na pokład „Daru Młodzieży”. Organizatorzy mają nadzieję, że skorzysta z zaproszenia i odwiedzi polską fregatą zacumowaną w panamskim porcie.

– Zaproszenie jest filmowe. Papież je widział, mamy nadzieję, że zapadło ono w jego serce – powiedziała Monika Mostowska.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie potrwają do 27 stycznia. Dzień później „Dar Młodzieży” wyjdzie z portu i przez Kanał Panamski oraz Morze Karaibskie pożegluje do Kartageny w Kolumbii, gdzie zacumuje 30 stycznia.

Następnie przez Miami, Ponta Delgada na Azorach i Londyn powróci 28 marca do Gdyni, skąd wypłynął 20 maja 2018 r. Okrążając całą Ziemię pokona ponad 33 tys. mil morskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej