RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rejs Niepodległości dopływa do Panamy

„Dar Młodzieży” płynie wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej i niebawem dotrze do Panamy (fot. FB/Rejs Niepodległości/Piotr Lewandowski/UMG)

22 stycznia „Dar Młodzieży” wpłynie do portu w Panamie. Polski żaglowiec uświetni Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. W ramach Rejsu Niepodległości dookoła świata jednostka promuje Polskę oraz przypomina o stuleciu odzyskania przez nasz kraj suwerenności.

Dar Młodzieży w Acapulco. To ostatni port przed momentem kulminacyjnym

Polski żaglowiec „Dar Młodzieży” wpłynął do portu w meksykańskim Acapulco. To kolejny etap Rejsu Niepodległości, w którym fregata promuje Polskę w...

zobacz więcej

W Panamie spotkają się wszyscy uczestnicy Rejsu Niepodległości, zarówno ci, którzy zakończyli już swoją przygodę z fregatą jak i ci, którzy dopiero będą stanowić załogę żaglowca. Łącznie cała polska grupa będzie liczyć około 3,5 tys. osób i ma być najliczniejszą grupą z Europy.

Uczestnicy Rejsu Niepodległości wezmą udział w przygotowaniu oprawy artystycznej Światowych Dni Młodzieży. Młodzi żeglarze długo przygotowywali się do występów w Panamie. Jak zapowiedziała Monika Mostowska z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti, Polacy wezmą udział m.in. w „Tańcu z Flagami” a także w warsztatach wokalnych.

– Młodzież przygotowuje się i duchowo i artystycznie do tego wielkiego wydarzenia – powiedziała Monika Mostowska.

W środę po południu (wieczorem czasu polskiego) do Panamy przybędzie papież Franciszek. Otrzymał specjalne zaproszenie w języku hiszpańskim na pokład „Daru Młodzieży”. Organizatorzy mają nadzieję, że skorzysta z zaproszenia i odwiedzi polską fregatą zacumowaną w panamskim porcie.

– Zaproszenie jest filmowe. Papież je widział, mamy nadzieję, że zapadło ono w jego serce – powiedziała Monika Mostowska.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie potrwają do 27 stycznia. Dzień później „Dar Młodzieży” wyjdzie z portu i przez Kanał Panamski oraz Morze Karaibskie pożegluje do Kartageny w Kolumbii, gdzie zacumuje 30 stycznia.

Następnie przez Miami, Ponta Delgada na Azorach i Londyn powróci 28 marca do Gdyni, skąd wypłynął 20 maja 2018 r. Okrążając całą Ziemię pokona ponad 33 tys. mil morskich.

źródło:
Zobacz więcej