„TVP stała się obiektem bezprzykładnego ataku”. Telewizja wytoczy procesy

Pojawiające się ostatnio w mediach wypowiedzi mają stawiać TVP w „skrajnie niekorzystnym świetle” (fot. portal tvp.info)

„W przestrzeni publicznej były i są rozpowszechniane nieprawdziwe i zmanipulowane informacje” – napisała w oświadczeniu Telewizja Polska. Sprawa dotyczy wypowiedzi na temat rzekomych związków pomiędzy treściami emitowanymi na antenach TVP a zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przeciwko m.in. Krzysztofowi Skibie, Wojciechowi Czuchnowskiemu, Adamowi Bodnarowi i Wojciechowi Sadurskiemu zostaną skierowane pozwy.

Jacek Kurski: Ze względu na żałobę TVP nie odpowiada dziś na fałszywe oskarżenia

– Ze względu na żałobę TVP nie odpowiada dziś na fałszywe oskarżenia o jakikolwiek związek Telewizji ze śmiercią prezydenta Gdańska – napisał na...

zobacz więcej

Jak podaje oświadczenie zamieszczone na stronie Centrum Informacji TVP, telewizja „stała się obiektem bezprzykładnego i niespotykanego wcześniej ataku”. Pojawiające się ostatnio w mediach wypowiedzi mają stawiać TVP w „skrajnie niekorzystnym świetle” i czynić z niej „narzędzie w trwającym sporze politycznym przypisując mu haniebną, a zarazem nieprawdziwą rolę”.

Kierownictwo TVP zdecydowało się podjąć zdecydowane działania przeciwko osobom, które „wskazywały na związek przyczynowy pomiędzy treściami” ukazującymi się na antenach telewizji publicznej a morderstwem Pawła Adamowicza. W pierwszej grupie osób, wobec których zostaną skierowane pozwy lub akty oskarżenia w trybie kk, są m.in. Krzysztof Skiba, Wojciech Czuchnowski, Adam Bodnar i Wojciech Sadurski.

Muzyk Krzysztof Skiba pisał we wtorek na Facebooku, że prezes TVP Jacek Kurski powinien podać się do dymisji, jako „odpowiedzialny za bezpardonowe ataki i szczucie na prezydenta Pawła Adamowicza”.

„Napastliwi »reporterzy« tacy jak pan Sitek czy Rachoń spuszczeni ze smyczy przez Kurskiego są moralnie odpowiedzialni za ten polityczny mord”, napisał Skiba.

W podobnym tonie wypowiadał się dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski na Twitterze. „Zabójca Pawła Adamowicza ostatnie lata spędził w zakładzie karnym. Odkąd rządzi PiS, w placówkach publicznych puszcza się tylko TVP. Jest więc dosyć jasne, jaki przekaz do niego docierał. Aż dotarł...”, pisał.

Co oglądał Stefan W.? Służba Więzienna dementuje spekulacje RPO

– Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Malborku nie mogli oglądać stacji TVP Info – powiedział portalowi tvp.info mjr Bartłomiej Turbiarz z...

zobacz więcej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w Onecie zasugerował, że mordercę Adamowicza motywować mogła „mowa nienawiści” i oglądanie w więzieniu programu informacyjnego TVP Info. – Nie wiem, czy tak było. Jest to jedna z kwestii, którą należałoby w tej sprawie wyjaśnić: jakie mogą być konsekwencje braku możliwości dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy – mówił.

W jeszcze mocniejszych słowach zarzuty formułował prof. Wojciech Sadurski. „Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Gebelsowskich mediów” – skomentował sprawę na Twitterze.

Już wcześniej Jacek Kurski zapowiadał odniesienie się do sprawy, dodając, że telewizja publiczna nie będzie się nią zajmować w trakcie trwania żałoby narodowej. W sobotę wieczorem na Twitterze prezes TVP napisał: „Ze względu na szacunek dla majestatu Śmierci w dniu pogrzebu i Żałobę - TVP nie odpowiada dziś na fałszywe oskarżenia o JAKIKOLWIEK związek Telewizji z tą śmiercią; autorzy oszczerstw spotkają się jednak w najbliższych dniach z należną reakcją”.

źródło:
Zobacz więcej