RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gliński: Najcenniejsza polska kolekcja sztuki będzie prezentowana w godny sposób

– W grudniu tego roku będziemy mogli przedstawić państwu coś wyjątkowego, coś, co jest połączeniem przeszłości i przyszłości - mówił wicepremier minister kultury Piotr Gliński przedstawiając postępu prac w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Gliński: Zrobiliśmy coś bardzo ważnego i dobrego dla polskiej kultury

– Inicjatywa, która zakończyła się zakupem kolekcji książąt Czartoryskich, pochodziła od polskich muzealników – powiedział w programie „O co...

zobacz więcej

– Zakupując kolekcję Czartoryskich wraz z przyległościami, obiecaliśmy jak najszybsze otwarcie muzeum w Pałacu Czartoryskich. I to się sprawdza – oświadczył minister Gliński podczas spotkania, które odbyło się w biurze projektu „Przeszłość Przyszłości” w Klasztorku Muzeum Książąt Czartoryskich.

– W grudniu tego roku będziemy mogli przedstawić państwu coś wyjątkowego. Ta najcenniejsza polska kolekcja będzie w godny sposób prezentowana – zapowiedział wicepremier.

Muzeum Czartoryskich – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – zgodnie z planami tego ostatniego ma zostać otwarte po generalnym remoncie. Kolekcja Czartoryskich zakupiona w grudniu 2016 r. przez państwo za 100 mln euro, liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów oraz starodruków.

Szef resortu kultury przypomniał, że całość inwestycji wynosi 51 mln zł, a o jej powodzeniu decyduje „praca wybitnych specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie”. Podkreślił, że obecnie rozpoczyna się „ostatni etap tych prac, przygotowań do otwarcia Muzeum”.

– Mamy także na myśli następne etapy. Po otwarciu Pałacu będziemy także myśleli, żeby klasztorek i Arsenał też przybrały odpowiednią formę i były odpowiednio wyremontowane – zaznaczył Gliński.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej podkreślił, że „największa i ukryta praca trwa w pracowniach konserwatorskich”.

– Ta systematyczność, którą sobie narzuciliśmy, powoduje, że za mniej niż 365 dni otworzymy Muzeum Książąt Czartoryskich, w formie, która, myślę, będzie spełniała oczekiwania wszystkich; odwołującej się do przeszłości, ale z nowoczesnymi rozwiązaniami – podkreślał Betlej.

Jak wyjaśniła kurator Muzeum Książąt Czartoryskich Katarzyna Płonka-Bałus, te nowoczesne rozwiązania mają chronić bezcenne zbiory, a jednocześnie ułatwić korzystanie z muzeum osobom niepełnosprawnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej