RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czaputowicz: Konferencja bliskowschodnia nie jest skierowana przeciw żadnym krajom

Rozmowy z Iranem są trudne, ponieważ władze tego kraju nie są otwarte na krytykę – wyjaśnia szef polskiej dyplomacji (fot. arch. PAP/Marcin Obara)
Rozmowy z Iranem są trudne, ponieważ władze tego kraju nie są otwarte na krytykę – wyjaśnia szef polskiej dyplomacji (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

– Konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie jest skierowana przeciwko żadnym państwom. Wszystkie kraje UE są na nią zaproszone – powiedział Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych dodał, że konsultacje, jakie przeprowadził jego zastępca Maciej Lang w Teheranie, zakończyły się dobrym rezultatem. Strony umówiły się na dalsze kontakty.

Konsultacje polityczne Polski i Iranu ws. konferencji dot. Bliskiego Wschodu

Wiceszefowie MSZ Polski i Iranu, Maciej Lang i Abbas Arakczi odbyli konsultacje polityczne w Teheranie – poinformował na Twitterze resort...

zobacz więcej

Jacek Czaputowicz podczas zorganizowanego w Brukseli spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej przedstawił szefom dyplomacji krajów państw członkowskich założenia konferencji bliskowschodniej, która będzie organizowana w Warszawie w lutym.

– Poinformowałem, że nie jest ona skierowana przeciwko żadnym państwom. Wszystkie państwa członkowskie UE są zaproszone na tę konferencję. Chcemy przedstawić pozytywny program dla Bliskiego Wschodu – powiedział minister spraw zagranicznych RP.

Dodał, że rozmawiał też o tym z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini, która była informowana wcześniej o wydarzeniu.

– Oczywiście to jest ustalone z nią, z Unią Europejską. Sama w tym czasie ma zaplanowaną podróż do Afryki, więc raczej nie przyjedzie. Natomiast jest tutaj pewne wsparcie dla działań Polski, nadzieja związana z tą konferencją – zaznaczył.

Dodał, że spotkał się z opiniami, iż „Polska jest koniem trojańskim Ameryki albo chce zburzyć jedność Unii Europejskiej”.

– Nie. Polska jest zwolennikiem polityki unijnej. Jesteśmy też za utrzymaniem porozumienia nuklearnego. Chcemy stworzyć nowe możliwości współpracy. Widzimy potrzebę, aby poważnie zająć się problemem Bliskiego Wschodu, zbliżenia stanowiska UE i USA. To jest naszym zamiarem – wskazał. Wyjaśnił także, że rozbijanie jedności UE w tym zakresie nie jest też intencją USA.

Jednocześnie minister poinformował o wynikach konsultacji, jakie odbyli w Teheranie wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Iranu, Maciej Lang i Abbas Arakczi.

W interesie USA jest, by stosunki polsko-irańskie pozostały dobre [OPINIA]

Polska powinna zrobić wszystko, by w konferencji bliskowschodniej, która ma się odbyć w Warszawie, wziął udział również Iran. W przeciwnym razie...

zobacz więcej

– Minister Lang na zaproszenie strony irańskiej złożył wizytę w Teheranie. Poinformował szczegółowo o konferencji, o założeniach, o oczekiwaniach. Cieszę się, że ta rozmowa się odbyła. To była dobra rozmowa. Umówiliśmy się na dalsze kontakty z Iranem i że będziemy też informować po konferencji o jej rezultatach – oświadczył Czaputowicz.

Zaznaczył przy tym, że nie można ukrywać, iż Iran jest problemem dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

– W związku z tym te rozmowy mogą być trudne, bowiem nie ma takiej otwartości do przyjmowania uzasadnionej krytyki przez władze w Iranie. Musimy jednak szukać rozwiązania. To pokazuje, że utrzymujemy dialog – powiedział.

W pierwszej połowie stycznia Departament Stanu USA i polskie MSZ poinformowały, że w lutym w Warszawie odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w stacji Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo; wyjaśnił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d'affaires ambasady Polski, aby zaprotestować przeciw poświęconej głównie Iranowi konferencji. Jak podało polskie MSZ, dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.

źródło:

Zobacz więcej