RAPORT

Tusk kontra Tusk

72-latek oszukiwał metodą na wnuczka. Wyłudził setki tysięcy złotych

Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a mundurowi odzyskali część łupu (fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl)
Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a mundurowi odzyskali część łupu (fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl)

Osiem osób padło ofiarą gliwiczanina, który oszukiwał mieszkańców miasta metodami na policjanta i na wnuczka. Wyłudził od nich łącznie ok. 200 tys. zł. Gliwiccy policjanci, którzy zatrzymali podejrzanego, byli zaskoczeni jego wiekiem – ma 72 lata.

Wyłudził od seniorów miliony „na wnuczka”. Ponad 100 zarzutów dla oszusta

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku doprowadzili do zatrzymania 45-latka, który kierował grupą przestępczą wyłudzającą...

zobacz więcej

Na początku roku do mundurowych roku zaczęły wpływać liczne informacje od gliwiczan o próbach oszustwa metodami na wnuczka i na policjanta. – Osiem z nich dało się nabrać – poinformował rzecznik gliwickiej komendy podinsp. Marek Słomski.

Gliwiccy policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, przy współpracy z kryminalnymi z komendy wojewódzkiej, wytypowali, namierzyli i zatrzymali sprawcę. Okazał się nim 72-letni gliwiczanin.

– Policjanci byli zaskoczeni wiekiem zatrzymanego, ale – jak widać – podobnym procederem zajmują się osoby w różnym wieku. Dotychczas najstarsza osoba zatrzymana w naszym mieście za podobne przestępstwa miała 58 lat – powiedział podinsp. Słomski.

Policjanci opisują, że zatrzymanie było dla fałszywego wnuczka całkowitym zaskoczeniem. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a mundurowi odzyskali część łupu. Na wniosek policjantów i prokuratorów, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, sąd aresztował podejrzanego. Może mu grozić do ośmiu lat więzienia. Śledczy uważają sprawę za rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

– Niestety, przypadek ten pokazuje, że jest wiele osób, do których nie docierają apele i przestrogi z kampanii społecznych prowadzonych przez policję za pośrednictwem wszystkich możliwych mediów. Pamiętajmy, szczególnie przy okazji dzisiejszego Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka: oszuści potrafią wprowadzić w błąd, grając na emocjach seniorów, chęci pomocy rodzinie, a wszystko zawsze dzieje się pod presją czasu. To na młodym pokoleniu ciąży obowiązek przygotowania swoich dziadków, rodziców, sąsiadów czy znajomych na zagrożenia – zaapelował podinsp. Słomski.

(fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl)
(fot. gliwice.slaska.policja.gov.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej