Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Agenci GRU objęci sankcjami UE za atak chemiczny w Salisbury

(fot. METROPOLITAN POLICE)

Unia Europejska nałożyła sankcje na agentów rosyjskiego wywiadu odpowiedzialnych za atak chemiczny w Salisbury i próbę zabójstwa Siergieja Skripala. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów na spotkaniu w Brukseli – ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Kraje UE uzgodniły objęcie sankcjami oficerów GRU

Ambasadorowie krajów UE uzgodnili objęcie sankcjami czterech funkcjonariuszy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, w tym dwóch, którzy podejrzani są...

zobacz więcej

Oficjalnie informacja zostanie ogłoszona w południe, po ukazaniu się w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego to pierwsze osoby, które zostały wpisane na czarną, unijną listę za atak chemiczny w Salisbury. Objęcie sankcjami czterech funkcjonariuszy GRU było możliwe, bo jesienią ubiegłego roku kraje członkowskie uzgodniły regulacje przyspieszające procedury i ułatwiające nakładanie sankcji za użycie broni chemicznej.

Dwaj agenci, którzy dziś zostali objęci restrykcjami, są oskarżani przez brytyjski rząd o próbę otrucia Siergieja Skripala w marcu ubiegłego roku, a w Moskwie przedstawiani jako para turystów, która przyleciała zwiedzać Salisbury.

Dwie pozostałe osoby to ich przełożeni – wynika z nieoficjalnych ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia.

Objęcie sankcjami oznacza zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie. Na utworzoną dziś czarną, unijną listę zostało wpisanych także pięć osób odpowiedzialnych za użycie broni chemicznej w Syrii.

źródło:
Zobacz więcej