Szczyt nt. Bliskiego Wschodu w Warszawie bez udziału szefowej dyplomacji UE

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini (fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI)

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini osobiście potwierdziła, że nie pojawi się na szczycie bliskowschodnim w Warszawie w połowie lutego. Do tej pory wypowiadali się na ten temat tylko jej współpracownicy.

Czaputowicz: Rosja nie weźmie udziału w konferencji ws. Bliskiego Wschodu

Rosja poinformowała, że nie będzie uczestniczyć w konferencji ws. Bliskiego Wschodu, i to jeszcze przed zapoznaniem się z jej programem – mówi w...

zobacz więcej

Teraz szefowa unijnej dyplomacji poinformowała, że nie weźmie udziału w warszawskiej konferencji, bo będzie w tych dniach w Afryce, na szczycie Unii Afrykańskiej.

– A później, w okolicach tego szczytu, który odbędzie się w Addis Abebie i który był planowany dawno temu, mam też wizyty w Rogu Afryki, więc nie będzie mnie wtedy w Brukseli i w Europie – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

Szczyt Unii Afrykańskiej zaplanowano w dniach 10 i 11 lutego w Etiopii. Natomiast konferencja bliskowschodnia odbędzie się w Polsce 13 i 14 lutego.

O tym, że konferencja zostanie zorganizowana w Warszawie, poinformowały wspólnie 10 dni temu Departament Stanu USA i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej w telewizji Fox News amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że podczas konferencji zostaną omówione wpływy Iranu na Bliskim Wschodzie.

źródło:
Zobacz więcej