Dwulatek uwięziony w stumetrowej studni. „Wydobycie go może okazać się niemożliwe”

Ekipy ratunkowe od kilku dni próbują wydostać 2,5-letniego chłopca, który tydzień temu wpadł do ponadstumetrowej studni w okolicach miasteczka Totalan koło Malagi na południu Hiszpanii. Jak się okazuje, wydobycie dziecka może okazać się niemożliwe ze względu na trudny teren i skały, przez które nie potrafi przebić się ciężki sprzęt.

„Julen tam jest, w środku tej dziury”. Poszukiwania dwulatka w stumetrowej rozpadlinie

W trakcie prowadzonej na południu Hiszpanii akcji ratowniczej mającej na celu wydobycie 2,5-letniego Julena, który w niedzielę wpadł do głębokiej...

zobacz więcej

W niedzielę służby ratunkowo-poszukiwawcze informowały, że najprawdopodobniej w poniedziałek podjęte zostaną próby wydobycia chłopca. Akcję, która prowadzona jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu i sondy, utrudniają warunki pogodowe – ulewne deszcze – oraz specyficzny teren, który uniemożliwia miejscami drążenie ze względu na potężne skały, przez które ratownicy nie mogą się przebić. Prawdopodobne jest więc, że w poniedziałek wydobycie chłopca nie będzie możliwe.

Mimo że malec ponad siedem dni temu wpadł do odwiertu, służby ratunkowe i rodzice Julena wierzą, że uda się go wyciągnąć żywego.

Strategia dotarcia do uwięzionego chłopca jest realizowana poprzez obniżenie terenu oraz wykonanie co najmniej dwóch pionowych tuneli, przechodzących następnie w poziome ścieżki do miejsca, w którym utknął Julen.

Do tragedii z udziałem chłopca doszło w ubiegłą niedzielę, gdy bawił się on z innym dzieckiem koło gospodarstwa należącego do członków swojej rodziny. Świadkowie twierdzą, że krótko po wypadku słyszeli odgłos płaczu Julena wydobywający się z głębi otworu. W środę sonda wydobyła z dziury o głębokości 110 m jego włosy.

Ojciec dziecka twierdzi, że nie wiedział o istnieniu niezabezpieczonego otworu po odwiercie w miejscu, w którym bawił się jego syn. Z kolei szef firmy, która wykonała w grudniu dziurę, zapewnia, że przykrył otwór dużym kamieniem.

źródło:
Zobacz więcej