Wznowiono przyjmowanie wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”

Od poniedziałku można ponownie składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze”. Program ruszył we wrześniu 2018 roku, jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji na termomodernizację oraz wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła został na kilka tygodni wstrzymany.

Minister środowiska o smogu: Mamy przemyślane działania, obliczone na wiele lat

– Na ten sezon zostały wprowadzone normy jakości węgla – nie będzie można palić węglem najgorszej jakości – odpadami, mułami. To jest już zrobione;...

zobacz więcej

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że ubiegający się o dofinansowanie będą mogli skorzystać z nowych form rozliczenia dotacji.

Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu „Czyste powietrze” jest wolna od podatku – nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierz Kujda powiedział, że program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w domach jednorodzinnych.

Wnioski do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski można składać osobiście lub przez internet za pośrednictwem portalu beneficjenta.

Min. Kowalczyk: Nie możemy z dnia na dzień odejść od węgla

– To oczywiste, że musimy korzystać z węgla, bez tego nie byłoby prądu – powiedział w programie „Kwadrans polityczny” TVP1 minister środowiska...

zobacz więcej

Efektywność cieplna domów podnoszona jest przede wszystkim poprzez wymianę okien, drzwi, ocieplenie ścian i dachów. Dopiero po takich działaniach, które mogą nawet o 60 procent zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, powinno się planować wymianę pieca grzewczego.

Do tej pory do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad 103 miliardy złotych. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 miliony domów jednorodzinnych.


Celem programu jest między innymi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

źródło:
Zobacz więcej