RAPORT

Kampania 2020

Księżyc dowodem, że asteroidy licznie uderzały w Ziemię

Dotychczas uważano, że kratery z wcześniejszych czasów uległy erozji, dlatego były mniej widoczne (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Na powierzchni Księżyca widać, jak na dłoni, ślady uderzeń asteroid. Może to pomóc w rekonstrukcji dziejów naszej planety – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Bawełna na Księżycu. Milowy krok w badaniu kosmosu

Kolejny sukces w badaniu kosmosu – tak media określiły lądowanie na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca chińskiego lądownika Chang’e 4. Jak...

zobacz więcej

Ok. 290 mln lat temu liczba asteroid uderzających w powierzchnię Księżyca wzrosła dwu-, trzykrotnie - ustalili naukowcy z międzynarodowego zespołu. Dotychczas uważano, że kratery z wcześniejszych czasów uległy erozji, dlatego były mniej widoczne.

„Nasze badania dowodzą, że w erze paleozoicznej liczba asteroid uderzających w powierzchnię Księżyca i Ziemi zmieniła się dramatycznie” – opisuje główna autorka badań, Sara Mazrouei z University of Toronto (Kanada).

Jak dodaje, częstotliwość uderzeń stała się wyższa o 2,6 raza w porównaniu z okresem pomiędzy 650 mln a 290 mln lat temu. Od wielu lat starano się zbadać za pomocą różnych metod częstotliwość uderzania asteroid w Ziemię. Jednak wskutek erozji część kraterów przestała być widoczna. Badania Księżyca dają szansę na obejście tego problemu. Długo nie było jednak możliwe ustalenie wieku księżycowych kraterów. Pomogły w tym badania amerykańskiego orbitera o nazwie Lunar Reconnaissance Orbiter, który krążył wokół Księżyca, badając jego powierzchnię.

źródło:

Zobacz więcej