Awaria ciepłownicza w Kielcach. 12 tys. osób bez ogrzewania

Awaria sieci ciepłowniczej została zlokalizowana, ekipy naprawcze działają. Brak informacji o czasie jej usunięcia – podał na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Nocny pościg w Wołominie. Policja oddała strzały ostrzegawcze

W sobotę wieczorem wołomińscy policjanci ruszyli w pościg za uciekającymi mężczyznami; padły strzały ostrzegawcze – poinformowała podinsp....

zobacz więcej

– Z powodu awarii sieci ciepłowniczej nawet 12 tys. mieszkańców dwóch kieleckich osiedli nie ma od niedzielnego popołudnia ogrzewania i ciepłej wody w domach – poinformowała rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach Anna Niedzielska.

– W związku z awarią sieci ciepłowniczej w Kielcach w niedzielę wieczorem w mieście zebrał się sztab kryzysowy. Uruchomiono specjalny telefon dla potrzebujących pomocy. Nie wiadomo, jak długo potrwa przerwa w dostawie ciepła i ciepłej wody dla ok. 12 tys. osób – poinformował magistrat.

Ciepło i ciepła woda nie docierają do mieszkań i domów na osiedlach Świętokrzyskie i Słoneczne Wzgórze. Problem dotyczy ok. 10 tys. mieszkańców tych dwóch dużych kieleckich osiedli. Znajdują się tam głównie bloki.

Jak wyjaśniała wcześniej rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Kielcach Anna Niedzielska, prawdopodobnie uszkodzona została główna linia zasilająca te osiedla.

– Zlokalizowanie awarii jest bardzo trudne. Wiemy mniej więcej, na którym odcinku do niej doszło, ale w tym miejscu znajduje się bardzo wysoka skarpa, a sieć jest głęboko pod tą skarpą – dodała.

Jak poinformował wieczorem Urząd Miasta w Kielcach, na miejsce awarii pojechał prezydent Kielc Bogdan Wenta. W ratuszu zebrał się też sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli samorządu miasta, wojewody świętokrzyskiego, MPEC, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) i straży miejskiej.

W związku z awarią uruchomiono całodobowy telefon interwencyjny, obsługiwany przez pracowników MOPR – 41 331 29 93. Można tu zgłaszać informacje o osobach potrzebujących pomocy, np. starszych, niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi.

Jeśli awaria nie zostanie usunięta do poniedziałku, miasto przygotuje miejsca noclegowe z posiłkami.

źródło:

Zobacz więcej