„Śmierć Pawła Adamowicza będzie narzędziem gry politycznej w kampanii wyborczej”

– Jesteśmy na progu kampanii wyborczej. Jestem przekonany, że śmierć prezydenta Pawła Adamowicza będzie narzędziem gry politycznej – powiedział w programie „Gość Wiadomości” socjolog, prof. Henryk Domański. Zdaniem profesora, „jeżeli w grę wchodzi interes partii”, to wykorzystany może zostać każdy instrument.

Premier: Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, lepszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem – zaapelował...

zobacz więcej

– Ludzie oczekują czegoś takiego, natomiast chyba myślą też realistycznie i wiedzą, że jest to niemożliwe, ponieważ istota polityki polega na walce. Oczywiście również na przestrzeganiu reguł, ale nic na to nie wskazuje, żeby politycy mieli motywację do złagodzenia tonu – tak gość TVP skomentował przytoczone słowa premiera Mateusza Morawieckiego: „Uczyńmy nasze życie lepszym, debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, lepszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem”.

– Zawsze trzeba tak nawoływać, nawet, jeśli wydaje się, że nie ma nadziei – ocenił prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana. Nie zgodził się też, że istota polityki polega na walce. – To jest dbanie o dobro wspólne, podmiot, człowieka – powiedział.

Schetyna: Słowa o. Wiśniewskiego to wezwanie do tych, którzy spowodowali tę sytuację

– To wezwanie do tych, którzy spowodowali tę sytuację, oni powinni to usłyszeć – powiedział Grzegorz Schetyna po pogrzebie prezydenta Pawła...

zobacz więcej

Na pytanie, czy niektórzy politycy nie podsycają „mowy nienawiści”, prof. Domański powiedział, że w niedzielę (dzień ataku na prezydenta Pawła Adamowicza) i poniedziałek (dzień śmierci – red.) „równolegle z apelami toczyło się coś w rodzaju walki”. – Pojawiła się interpretacja, że obóz rządzący odpowiada za tą tragedię, a druga strona na to nie odpowiadała – ocenił.

– Mamy do czynienia z dwiema interpretacjami, przy tym ta interpretacja na niekorzyść obozu rządzącego, Prawa i Sprawiedliwości dominuje – tak profesor skomentował słowa przewodniczącego PO, wypowiedziane w niedzielę, po mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska. Grzegorz Schetyna powiedział, że słowa krytyki skierowane przez o. Ludwika Wiśniewskiego pod adresem polityków, jego nie dotyczą.– Jesteśmy na progu kampanii wyborczej. Jestem przekonany, że śmierć prezydenta Adamowicza będzie narzędziem gry politycznej – kontynuował. W opinii profesora, wola rodziny prezydenta Gdańska nie będzie liczyć się w walce politycznej o zwycięstwo w wyborach. – To pięknie brzmi: uszanować wolę rodziny, ale jeżeli w grę wchodzi interes partii – żeby wygrać wybory, to wydaje się, że każde narzędzie, każdy instrument, zwłaszcza ubrany w odpowiednie słowa – że w gruncie rzeczy chodzi o walkę o demokrację, może zostać wykorzystany – powiedział.źródło:
Zobacz więcej