Grecja: Ponad sto tysięcy osób protestowało przeciwko porozumieniu z Macedonią

Ponad sto tysięcy Greków demonstrowało w centrum Aten przeciwko porozumieniu ze Skopje, zmieniającym nazwę Macedonii na „Republika Macedonii Północnej”. Demonstranci skandowali, że Macedonia jest jedna i jest grecka. Żądali przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Doszło do starć z policją.

Macedonia zmienia konstytucję i nazwę. „To krok milowy na drodze do struktur euroatlantyckich”

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z...

zobacz więcej

Demonstranci rzucali w policjantów kamieniami, flarami, koktajlami Mołotowa, pojemnikami z farbą. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

Kilku demonstrantom udało się sforsować ogrodzenie wokół parlamentu; policja uniemożliwiła im przedostanie się na schody prowadzące do wejścia. Demonstranci atakowali policjantów nawet drzewcami greckich flag.

W wyniku odniesionych obrażeń do szpitala trafiło co najmniej piętnaście osób.

Organizatorzy protestu oskarżają policję o to, że użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić pokojową demonstrację.

W północnej Grecji rolnicy zablokowali szosę prowadzącą do granicy z Macedonii, solidaryzując się z demonstrantami.

Grecki parlament ma w poniedziałek rozpocząć debatę w sprawie ratyfikacji porozumienia ze Skopje. Głosowanie jest oczekiwane w piątek.

Według najnowszego sondażu, 66 procent Greków sprzeciwia się porozumieniu ze Skopje.

Macedoński parlament 11 stycznia przegłosował poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na „Republika Macedonii Północnej” zgodnie z porozumieniem zawartym w czerwcu z Grecją. W zamian Grecja ma już nie blokować członkostwa Skopje w Unii Europejskiej i NATO.

Umowa ta stanowi próbę zakończenia sporu macedońsko-greckiego o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii.

źródło:
Zobacz więcej