W muzeum natrafiono na szczątki ofiar Holokaustu. W niedzielę odbył się pogrzeb

Szczątki ofiar obozu w Auschwitz spoczęły na żydowskim cmentarzu, 30 km od centrum Londynu (fot. John Stillwell/PA Images via Getty Images)

Sześcioro żydowskich ofiar obozu śmierci w Auschwitz pochowano w Wielkiej Brytanii. Jak podaje agencja Reutera, na szczątki pięciorga dorosłych osób i jednego dziecka natrafiono w londyńskim magazynie brytyjskiego Muzeum Wojny wśród wielu innych obiektów związanych z Holokaustem, które przed ponad 20 laty przekazał anonimowy darczyńca.

Brawurowa ucieczka z Auschwitz. „NYT” o Żydzie uratowanym przez Polaka

Amerykański dziennik „New York Times” opisał historię zmarłego niedawno w USA Hermana Shine'a, który w dramatycznych okolicznościach zdołał uciec z...

zobacz więcej

Szczątki ofiar obozu w Auschwitz spoczęły na żydowskim cmentarzu, 30 km od centrum Londynu. Trumny zostały przysypane ziemią przywiezioną z Izraela. W ceremonii pogrzebowej wzięło udział ponad tysiąc osób, wśród nich 50 ocalałych z Zagłady.

– Nie wiemy, kim jesteście. Nie znamy waszych imion. Nie wiemy, czy byliście kobietami czy mężczyznami, z jakich pochodziliście krajów i co robiliście w swoim życiu. Nie znamy szczegółów dotyczących waszych rodzin. Wiemy jedną rzecz: byliście Żydami. I tylko z tego powodu zostaliście brutalnie zamordowani – mówił podczas ceremonii naczelny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis.

W czasie drugiej wojny światowej w obozach śmierci zakładanych przez Niemców i ich sojuszników, zamordowanych zostało co najmniej sześć milionów Żydów.źródło:
Zobacz więcej