100 szlaków turystycznych i 10 schronisk zostanie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych

„Chcemy, aby osoby niepełnosprawne mogły swobodnie korzystać z infrastruktury turystycznej” (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział w rozmowie, że w ramach programu rządowego Dostępność Plus zostanie dostosowanych sto szlaków turystycznych i 10 górskich schronisk do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przede wszystkim nabierz powietrza. Jak przeżyć lawinę śnieżną [GRAFIKA]

Pozbyć się sprzętu sportowego, nabrać jak najwięcej powietrza, ułożyć ręce naprzeciw twarzy i nie dopuścić do zablokowania klatki piersiowej i...

zobacz więcej

Minister Kwieciński wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz z czołowymi polskimi narciarzami wzięli udział w niedzielę w Zakopanem w charytatywnym slalomie, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz Zakopiańskiej Fundacji Handicap wspierającej sport osób z niepełnosprawnościami.

– Jednym z zaplanowanych przez nas przedsięwzięć to dostosowanie stu szlaków turystycznych i 10 górskich schronisk do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób chcemy zainicjować szeroki ruch na rzecz osób niepełnosprawnych – powiedział minister Kwieciński.

Na razie nie zostały wybrane konkretne szlaki natomiast zostały zabezpieczone środki finansowe z programu Dostępność Plus.

– Chcemy, aby osoby niepełnosprawne mogły swobodnie korzystać z infrastruktury turystycznej. Chcemy także promować kulturę fizyczną, sport i aktywną turystykę wśród osób z niepełnosprawnościami i wśród osób starszych. Myślimy także o dostępności obiektów sportowych do potrzeb osób niepełnosprawnych takich jak hale sportowe czy stadiony – wyjaśnił minister.

Minister wyjaśnił że program dostępność Plus to inicjatywa, która ma na celu aktywizację sportu uprawianego przez osoby z niepełnosprawnościami.

– Jako Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju bardzo popieramy tego typu działania i na to nastawiony jest nasz nowy program rządowy Dostępność Plus. W tym programie zależałoby nam na tym, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały łatwiejszy dostęp do przestrzeni publicznej, do usług publicznych, żeby miały łatwiejszy dostęp do rynku pracy, żeby miały większy komfort życia. Dzisiaj młodzi narciarze niepełnosprawni niezwykle sprawnie poruszali się na trasie slalomu, ale trzeba zdać sobie sprawę, że codzienne życie tych osób usiane jest wieloma trudnościami – zaznaczył minister.

źródło:

Zobacz więcej