RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczna grafika krąży po sieci. Udostępnił ją m.in. wicedyrektor Muzeum Warszawy

Grafika została udostępniona m.in. przez wicedyrektora Muzeum Warszawy (fot. Facebook.com)
Grafika została udostępniona m.in. przez wicedyrektora Muzeum Warszawy (fot. Facebook.com)

W mediach społecznościowych pojawiła się szokująca grafika, która przedstawia nóż z rękojeścią przypominającą profil twarzy Jarosława Kaczyńskiego. Grafika została udostępniona m.in. przez wicedyrektora Muzeum Warszawy ds. merytorycznych, a wcześniej pracownika Muzeum Powstania Warszawskiego, Jarosława Trybusia. Do sprawy odniósł się rzecznik prezydenta Warszawy, który poinformował, że Rafał Trzaskowski spotka się w tej sprawie z dyrekcją muzeum.

Premier: Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, lepszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem – zaapelował...

zobacz więcej

Wydaje się, że do wielu osób nie dotarły formułowane po śmierci Pawła Adamowicza apele o powstrzymanie mowy nienawiści.

W mediach społecznościowych ukazała się skandaliczna grafika. Przedstawia ona czarny nóż na białym tle. Uwagę przykuwa rękojeść, która przypomina profil twarzy Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem wielu internautów, jest to nawiązanie do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i przypisywanie odpowiedzialności za to wydarzenie prezesowi PiS.

Grafika została udostępniona m.in. wicedyrektora Muzeum Warszawy ds. merytorycznych, a wcześniej pracownika Muzeum Powstania Warszawskiego, Jarosława Trybusia. Urzędnik usunął już obrazek ze swojego konta na Facebooku.

„Panie Prezydencie @trzaskowski_. Deklarował Pan walkę z mową nienawiści. Ma Pan idealną okazję, bo sprawa dotyczy wicedyrektora Muzeum Warszawy, czyli placówki miejskiej. Jakie działania podejmie Pan w tej sprawie?” – napisał na Twitterze radny m.st. Warszawy, Sebastian Kaleta.

W 2011 r. prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego, Elżbieta Wiśniewska, za skandaliczny komentarz pod adresem rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej została zwolniona ze stanowiska. Ówczesna prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz na słowa Wiśniewskiej zareagowała stanowczo. Internauci zastanawiają się czy obecny prezydent postąpi podobnie.

Przeprosiny

Ostatecznie, dzień po udostępnieniu grafiki, Jarosław Trybuś przeprosił za swoją inicjatywę. „Winien jestem przeprosiny wszystkim, których dotknąć mogła zszerowana przeze mnie wczoraj grafika opublikowana na profilu The Culture of The Poster” - napisał na Facebooku.

W niedzielę wieczorem głos w tej sprawie zabrał rzecznik prezydenta Warszawy, Kamil Dąbrowa.

– Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wezwał na rozmowę w poniedziałek wicedyrektora Muzeum Warszawy Jarosława Trybusia w związku z jego wpisem na portalu społecznościowym – poinformował w rozmowie z PAP.

„Wymagając od innych, wymagamy też od siebie. W instytucjach @warszawa brutalizacja języka debaty publicznej nie pozostanie bez konsekwencji” – dodał rzecznik ratusza we wpisie na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej