Całkowite zaćmienie Księżyca. Przybrał czerwoną barwę

W poniedziałek nad ranem mieszkańcy Polski mogli zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. W tym czasie przybrał on czerwoną barwę, charakterystyczną dla zachodzącego Słońca. Dodatkowo na ten sam dzień przypadła tzw. superpełnia Księżyca.

W 2019 r. czekają nas trzy zaćmienia Słońca i dwa Księżyca

Trzy zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca i przejście Merkurego na tle Słońca – to tylko część zjawisk, jakie w tym roku będzie można zobaczyć...

zobacz więcej

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpoczęło się o godz. 5:41 i trwało do 6:43.

Można było zobaczyć, jak cień Ziemi nachodzi i schodzi z Księżyca. Dzięki temu można było dostrzec krzywiznę Ziemi.

Niestety, w Polsce wielu obserwującym przeszkodziły chmury oraz mgła. Zjawisko to było lepiej widoczne m.in. w Ameryce Północnej.

Dlaczego tak się dzieje? W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.

Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienia Księżyca można obserwować znacznie częściej niż całkowite zaćmienia Słońca.

Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku – 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r. Było ono najdłuższe od stu lat i trwało ponad 90 minut.

Chińczycy chcą mieć własny księżyc do oświetlania miasta. „Ogromny potencjał”

Chińskie władze planują wystrzelenie własnego „sztucznego księżyca” do 2020 roku. Satelita ma zastąpić lampy ulicy i zmniejszyć koszty...

zobacz więcej

Według astronomów na kolejne całkowite zaćmienie Księżyca trzeba zaczekać do 2025 roku.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż lornetka pozwala bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

W poniedziałek 21 stycznia miłośników obserwacji nieba czekało też inne zjawisko – pełnia Księżyca, która nastąpiła o godz. 6:16.

Tego samego dnia o godz. 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.


Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Srebrny Glob na niebie jest wówczas nieco większy niż w trakcie zwyczajnej pełni. Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi, widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi – najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14 procent.

Zachęcamy do przesyłania zdjęć wraz z informacją o miejscu astronomicznych obserwacji na adres: twoje@tvp.info.

źródło:
Zobacz więcej