Bombardowanie stolicy Jemenu. Pociski spadły m.in. na szpital

Trwająca od 2015 roku wojna domowa w Jemenie pochłonęła ponad 10 tys. ofiar (fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)

Koalicja dowodzona przez Arabię Saudyjską zbombardowała Sanę – stolicę Jemenu. Pociski wystrzelone przez myśliwce uszkodziły miedzy innymi jeden z tamtejszych szpitali, fabrykę plastiku i bazę wojskową Al-Dulaimi. Świadkowie przekonują, że to jeden z najpoważniejszych ataków w ostatnim czasie.

Strony wojny w Jemenie zgodziły się na korytarz z pomocą humanitarną

Umiarkowanym sukcesem zakończyły się w Rimbo pod Sztokholmem trwające tydzień rozmowy pokojowe stron konfliktu zbrojnego w Jemenie. Uzgodniono...

zobacz więcej

Należąca do bojowników Huti telewizja Al-Masirah TV podała, że od sobotniego wieczoru przeprowadzono 24 ataki, w tym cztery na bazę wojskową.

Mimo podpisanego pod koniec roku wstępnego porozumienia pokojowego obie strony trwającego od 2015 roku konfliktu nie wstrzymały działań wojennych. Względny spokój panuje tylko w porcie Al-Hudajda, przez który do zniszczonego wojną kraju dostarczana jest pomoc humanitarna.

W ubiegłym tygodniu w wyniku ataku drona sterowanego przez bojowników Huti zginęli żołnierze rządowi oglądający paradę wojskową. Według kontrolowanej przez Saudów telewizji Al-Arabia nocny atak koalicji wycelowany był właśnie w miejsca przechowywania dronów i militarną bazę wojskową.

Eskalacja konfliktu

Wspierająca sunnicki rząd koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej i szyiccy bojownicy Huti popierani przez Iran – obwiniają się wzajemnie o eskalowanie konfliktu.

Zdaniem komentatorów atak będzie miał wpływ na wysiłki Organizacji Narodów Zjednoczonych by zakończyć wojnę w Jemenie – najbiedniejszym kraju na Półwyspie Arabskim.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Międzynarodowa koalicja (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) od trzech lat walczy w Jemenie z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran.

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. ponad 10 tys. ofiar i wywołała „największy kryzys humanitarny na świecie”.

źródło:
Zobacz więcej