„Owsiak jak Jezus Chrystus przed obliczem Piłata”. Profesor z UJ o szefie WOŚP

Jerzy Owsiak w dniu śmierci Pawła Adamowicza zrezygnował z funkcji prezesa WOŚP, zaś w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska powrócił na to stanowisko (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Gdybym miał najdobitniej określić, jaka jest różnica między Jurkiem Owsiakiem z końca lat 90-tych, a Jerzym Owsiakiem składającym rezygnację, powiedziałbym, że to jak różnica między Jezusem Chrystusem zjednującym sobie uczniów, a Jezusem Chrystusem przed obliczem Piłata – powiedział dla „Wprost” prof. Bartłomiej Dobroczyński, Kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Owsiak: Będę grał znowu z Orkiestrą. Będę prezesem fundacji

Jerzy Owsiak wraca. – Będę grał znowu z Orkiestrą. Będę prezesem fundacji – powiedział w nagraniu opublikowanym na Facebooku w sobotę, po pogrzebie...

zobacz więcej

Jerzy Owsiak, który w dniu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zrezygnował z funkcji prezesa fundacji WOŚP, kilka dni później, tj. w dniu pogrzebu Adamowicza, poinformował opinię publiczną, że rezygnować jednak nie zamierza i powraca na stanowisko.

– Przez kilka dni, Paweł, wydarzyły się rzeczy niezwykłe. Jedno serce zgasło, ale z drugiej strony miliony serc się otworzyły – mówił Owsiak na nagraniu, które zamieścił w internecie.

– Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę, wracam do roboty, biorę się jeszcze cztery razy mocniej, dziesięć razy mocniej. Tak, będę grał z Orkiestrą, tak, będę prezesem fundacji, dlatego, ze zobaczyłem, co się dzieje tutaj obok – stwierdzał.

– Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale WOŚP jest tego typu przedsięwzięciem, że na razie żadna sukcesja nie wchodzi w grę – mówi dla „Wprost” psycholog prof. Dobroczyński.

Jak ocenia, rezygnacja Owsiaka „wynikała z poczucia odpowiedzialności”. – Tym, co robił dotychczas, można się było otulić, albo rozgrzać od środka – dodaje.

Prof. Dobroczyński, który jest też współautorem książki „Orkiestra Klubu Pomocnych Serc czyli Monolog-wodospad Jurka Owsiaka” powiedział, że sytuację Owsiaka porównać można do sytuacji Jezusa Chrystusa. W latach 90-tych – ocenia profesor – prezes WOŚP przypominał mu „Jezusa zjednującego sobie uczniów”, zaś obecnie Owsiak jest jak „Jezus przed Piłatem”.

źródło:
Zobacz więcej