Przez wylesianie możemy stracić dziesiątki gatunków kaw

Jednym z zagrożonych gatunków jest dzika Coffea arabica (fot. Pexels)

Wylesianie, zmiany klimatu i związane z nimi rozprzestrzenianie się chorób sprawiły, że aż 60 proc. dzikich gatunków kawy zagrożonych jest wyginięciem – alarmują eksperci. Do banku nasion trafiła mniej niż połowa nasion tych roślin, co oznacza, że gdy wyginą już nigdy ich nie odzyskamy.

Kawa z „metą” dla teściowej. 95-latka przeżyła, zięć pójdzie za kratki

56-latek z Virginii został skazany na karę więzienia po tym, jak spróbował zabić swoją teściową. Mężczyzna zaserwował 95-latce kawę z dodatkiem...

zobacz więcej

Serwis KopalniaWiedzy.pl zwraca uwagę, że dzikie gatunki kawy są ważnym źródłem materiału genetycznego dla gatunków uprawnych. Z powodu postępujących zmian klimatycznych stają się też coraz ważniejsze z punktu widzenia utrzymania upraw.

– Jeśli popatrzymy na historię uprawy kawy, to co mniej więcej 40 lat musimy wykorzystywać różnorodność dzikich odmian do rozwiązania specyficznych problemów nękających uprawy – tłumaczy Aaron Davis z londyńskich Royal Botanic Gardens, główny autor badań.

Eksperci przyjrzeli się wszystkim znanym 124 gatunkom kawy. Badali w naturze dziko rosnące rośliny i określali zagrożenia. Następnie każdy z gatunków przypisali do jednej z trzech grup. W pierwszej znalazły się cztery gatunki uprawne oraz blisko spokrewnione z nimi dzikie gatunki, w tej grupie jedynym zagrożonym gatunkiem była dzika Coffea arabica.

Do drugiej grupy trafiły wszystkie afrykańskie gatunki kawy. Spośród 38 w niej ujętych, zagrożone są 23. W trzeciej grupie znalazły się pozostałe 82 gatunki, z czego 51 jest zagrożonych.

Specjaliści powątpiewają, czy uda się powstrzymać wylesianie, które zagraża wielu gatunkom kawy. Christophe Montagnon, dyrektor ds. badawczych niedochodowej organizacji World Coffee Research ocenia, że jedyne co można zrobić w tej sytuacji, to zebrać nasiona dzikich gatunków kawy i umieścić je w specjalnych zbiorach. Sęk w tym, że w bankach nasion wymagana jest bardzo niska temperatura i niska wilgotność, a nasiona kawy źle znoszą takie warunki.

źródło:
Zobacz więcej