Ronald McDonald na krzyżu. Instalacja zostanie usunięta z muzeum

Autorem instalacji „McJesus” jest fiński artysta Jani Leinon (fot. TT/i24NEWS English)

Na skutek silnych protestów muzeum w izraelskiej Hajfie musi usunąć z wystawy dzieło sztuki przedstawiające ukrzyżowanego Ronalda McDonalda. Burmistrz Einat Kalisch-Rotem zapowiedziała, że nastąpi to „tak szybko, jak to będzie możliwe” i wyraziła ubolewanie, że wspólnocie chrześcijańskiej „sprawiło to ból”.

Kontrowersyjna „choinka” została zniszczona w Paryżu

zobacz więcej

Jednocześnie pani burmistrz potępiła przemoc, do jakiej doszło podczas protestów, kiedy to raniono kamieniami trzech policjantów. Organizacja praw obywatelskich ACRI skrytykowała decyzję o rozmontowaniu instalacji nazywając to „kapitulacją wobec przemocy”. Zwrócono też uwagę, że wyrządza to „poważne szkody” wolności sztuki.

Dzieło „McJesus” fińskiego artysty Jani Leinona przedstawia ukrzyżowaną maskotkę właściciela sieci fast food McDonald`s. Przeciwko tej instalacji protestowały setki chrześcijan, starając się wejść siłą do muzeum. W ubiegłym tygodniu rzucono na muzeum ładunek zapalający. O usunięcie z wystawy kontrowersyjnego dzieła apelowali wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów, a także izraelska minister kultury Miri Regev.

Obok pracy fińskiego artysty z krytyką spotkało się też przedstawienie Maryi oraz Chrystusa jako Barbie i Kena. Po protestach zdecydowano, że te postaci będą pokazywane osobno, przesłonięte zasłoną. To wygrodzone pomieszczenie oznaczone zostanie wskazówką, że eksponowane w nim dzieła mogą mieć potencjalnie obraźliwy charakter.

Po protestach kierownictwo muzeum wydało oświadczenie, w którym podkreśla, że „dyskusja o sztuce, cokolwiek ona przedstawia, nigdy nie może się przeradzać w przemoc i musi być prowadzona w poszanowaniu, nawet w sytuacjach kontrowersyjnych”. Tłumaczono, że dzieło dotyczące McDonalda wskazuje na cyniczne wykorzystywanie symboli religijnych przez wielkie koncerny. Wystawa „Święte dobra” czynna jest już od sierpnia i zostanie zamknięta w lutym.

źródło:
Zobacz więcej